Бонусите на Уолстрийт може да нараснат с до 35% тази година, тъй като банкерите очакват още по-големи възнаграждения при второто президентство на Тръмп.

Нивата на активност по отношение на корпоративните сделки, продажбите на акции и дълговите транзакции постепенно се възстановяват през 2024 г. след две години на спад, когато високите лихвени проценти ограничиха сключването на сделки и бонусите на инвестиционните банки и финансовите мениджъри, пише Financial Times.

Анализ на базираната в Ню Йорк консултантска компания Johnson Associates показва, че възнагражденията се очаква да скочат във всяка сфера с изключение на инвестициите в недвижими имоти, банкирането на дребно и търговското банкиране.

Инвестиционните банкери, работещи по дългови сделки, ще получат най-големи печалби, като увеличението ще бъде между 25% и 35%, твърди Johnson Associates.

Стабилните лихвени проценти подтикнаха корпоративните кредитополучатели да рефинансират или да привлекат нов дълг, което повиши глобалните такси от сделки на дълговите капиталови пазари с почти 40%, според данни на Dealogic.

Изпадналият в затруднение гигант в авиоиндустрията Boeing също набра милиарди долари нов дълг тази година в сделка, водена от Bank of America, Citigroup, JPMorgan и Wells Fargo.

В световен мащаб таксите за инвестиционно банкиране през първите 10 месеца на 2024 г. са били с около 20% по-високи, отколкото година по-рано, на стойност почти 40 млрд. долара, сочат данни на LSEG.

Равнищата на активност все още са по-приглушени, отколкото в трескавия период на сделките през 2021 г.

Въпреки това банкерите са оптимистично настроени, че по-свободната позиция по отношение на антитръстовите правила и прорегулационната програма в новата администрация на Тръмп ще доведат до нов бум на сливанията и придобиванията.

Алън Джонсън, ръководител в Johnson Associates, смята, че заплащането на Уолстрийт през 2024 г. се класира като около 7 от 10 в сравнение с предишните години. „Тази година беше добра, а повечето хора очакват следващата да е още по-добра“, допълва той.

Анализът на Johnson Associates е насочен предимно към САЩ и се основава на „постоянно наблюдение на сектора на финансовите услуги, собствени и публични данни от 13 от най-големите инвестиционни и търговски банки, както и 17 от най-големите компании за управление на активи“.

Акциите на банките и управителите на активи се повишиха още миналата седмица след победата на Тръмп.

Goldman Sachs, която редовно оглавява класациите в сферата на сливанията и придобиванията, отбеляза едни от най-големите ръстове на цените на акциите в сектора.

Още преди изборите за президент на САЩ оптимизмът, че 2025 г. ще бъде добра година за финансовите услуги, се засилваше, допълва FT. По-ниските лихвени проценти облекчиха условията за финансиране на частните инвеститори, а световните компании ускориха темпото на сключване на сделки.

Goldman Sachs например очаква печалба от над 90 млн. долара за работата си по консултиране на производителя на Pringles и Pop-Tarts Kellanova при продажбата му на Mars за 36 млрд. долара, ако тази сделка бъде завършена.

Големите хонорари насърчиха ожесточената война за таланти, като работодателите предлагат значителни гарантирани заплати, за да привлекат нови банкери.

„Конкуренцията за банкери остава силна и разходите за наемане на нови кадри и задържане на съществуващите продължават да бъдат значителни“, заяви наскоро пред инвеститорите високопоставен ръководител на Evercore, която се фокусира върху консултантската дейност и през последните години нае големо количество нов персонал.