Фондовите пазари в САЩ затвориха с повишение в петък, след като инвеститорите се запознаха с последните резултати на големите технологични компании и с данните за пазара на труда, които засилиха очакванията, че Федералният резерв ще продължи да намалява лихвените проценти.

S&P 500 нарасна с 0,4%, докато Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite добавиха съответно 0,7% и 0,8%. Инвеститорите обърнаха страницата донякъде от резките загуби в четвъртък, които бяха предизвикани от разпродажбата на технологични акции след недоволството от отчети на гиганти с огромна пазарна капитализация.

Загубите от четвъртък довеждат до отрицателни стойности на основните индекси за месец октомври. За първи път от юли насам Nasdaq не отбеляза месечна печалба. Петмесечните печеливши серии на S&P 500 и Dow бяха прекъснати.

Дори и с печалбите от петък и трите индекса завършват и седмицата с понижение. Nasdaq прекъсна седемседмична печеливша серия, докато S&P и Dow претърпяват втора поредна седмица на загуби.

Октомврийският доклад за заетостта, публикуван в петък, показва, че през миналия месец работодателите в САЩ са създали много по-малко работни места от очакваното, а нивото на безработица се е запазило на 4,1%. Месечният доклад придоби особена важност, тъй като Фед изразява загриженост за отслабването на пазара на труда. Централната банка на САЩ, която през септември намали основния си лихвен процент за първи път от четири години насам, трябва да обяви решението си относно лихвените проценти следващия четвъртък.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която е чувствителна към очакванията за паричната политика, застана на равнище 4,38%, в сравнение с 4,28% в четвъртък.

Доходността на бенчмарка, която падна до 4,22% непосредствено след публикуването на данните за пазара на труда в петък, се повишаваше през последните седмици. Причината бе, че инвеститротие пренастроиха мисленето си за това колко агресивно ще действа Фед при намаляването на лихвите през следващите месеци.

Технологичните акции водеха повишението в петък, водени от Amazon, която поскъпна с над 6%, след като компанията отчете силни резултати, дължащи се на ръст в облачния и рекламния ѝ бизнес. Акциите на Intel нараснаха с близо 8%, след като закъсалият производител на чипове отчете приходи, които надхвърлят очакванията на Уолстрийт. Фаворитът на инвеститорите в изкуствен интелект Nvidia напредна с 2%.

Apple се противопостави на възстановяването на технологичния сектор, след като тримесечните му приходи не оправдаха очакванията на инвеститорите. Акциите на компанията се понижиха с 1,3% в петък.

Извън технологичния сектор, Boeing нарасна с 3%, след като производителят на самолети постигна предварителна сделка със синдиката на машинистите за нов договор, което може да сложи край на осакатяващата седемседмична стачка, пише Investopedia. ExxonMobil се понижи с 1,5%, а Chevron поскъпна с 3%, след като основните петролни компании публикуваха тримесечните си резултати.

Фючърсите на златото се промениха слабо на нива около 2740 долара за тройунция, след като за първи път в началото на седмицата се повишиха над 2800 долара. Биткойнът се търгуваше на цена около $69 200.

Победители и победени

Акциите на Waters Corp. се покачиха с 19,8% до 52-седмичен връх в петък, оглавявайки печелившите в индекса S&P 500 за деня, след като доставчикът на лабораторни инструменти и софтуер отчете по-добри от очакваните резултати за третото тримесечие.

Charter Communications също скочи, като акциите ѝ поскъпнаха с 11,9% след солидно увеличение на броя на клиентите на мобилни услуги и по-добри от очакваните финансови резултати в САЩ, въпреки продължаващите предизвикателства в областта на интернет и видео услугите.

В негативен план Super Micro Computer спадна с 10,5% - най-голямата загуба в S&P 500 - след като счетоводната компания EY се оттегли като одитор на фона на опасения относно счетоводните практики на Supermicro. За последните 5 дни, компанията е изтрила около 45% от акциите си.

AES Corp. спадна с 9,9%, въпреки че отчете висока печалба, поради загуба на приходи на годишна база, обусловено от слабостта в продажбите на енергийна инфраструктура.