Microsoft отчете по-добри от очакваните резултати за първото си фискално тримесечие в сряда, но акциите на компанията се понижиха с 4% в продължителната търговия, след като стана ясно, че прогнозата за следващите месеци предвижда по-бавен растеж.

Технологичният гигант отчете печалба на акция от 3,30 долара при очаквани 3,10 в проучване на LSEG. Приходите му възлизат на 65,59 млрд. долара спрямо очаквани 64,51 млрд. Това е ръст от 16% на годишна база през тримесечието, което приключи на 30 септември. Нетната печалба се е увеличила с 11% до 24,67 млрд. долара от 22,29 млрд. през предходните три месеца.

За текущото тримесечие Microsoft очаква приходи в диапазона от 68,1 млрд. до 69,1 млрд. долара. Това означава 10,6% ръст в средата на диапазона. Анализаторите, анкетирани от LSEG, обаче очакваха 69,83 млрд. долара.

Намалената прогноза се дължи на факта, че външните доставчици закъсняват с доставките на инфраструктура за центрове за данни на компанията, което означава, че тя няма да може да отговори на търсенето през второто фискално тримесечие.

„Чувствам се доста добре, че през втората половина на тази фискална година част от търсенето и предлагането ще се балансират“, коментира главният изпълнителен директор Сатя Надела по време на конферентен разговор с анализатори, цитиран от CNBC.

През август Microsoft заяви, че ще преразгледа отчитането на бизнес сегментите, за да отрази своя променен управленски подход. Услугите за мобилност и сигурност, както и някои приходи от Windows, сега са част от звеното за производителност и бизнес процеси, което включва софтуера Office.

Приходите на компанията от производителност и бизнес процеси са нараснали с 12% до 28,32 млрд. долара през тримесечието, надхвърляйки консенсуса за 27,9 млрд. долара сред анализаторите, анкетирани от StreetAccount. Те са с 38% по-високи от средната стойност на прогнозата от 20,45 млрд. долара, която ръководството даде през юли, тъй като действителната обща сума отчита направените промени.

Инвеститорите получиха по-ясна представа за потреблението на изчислителни облаци в Microsoft. За първи път метриката за ръста на приходите от Azure и други облачни услуги изключва продажбите на звената за мобилност и сигурност, както и това за анализ на данни - Power BI. Ръстът на Azure за тримесечието възлиза на 33%, като 12 пункта идват от услугите за изкуствен интелект. Консенсусът на CNBC за ръста на Azure беше 32,8%, а на StreetAccount - 29,4%.

„Търсенето продължава да е по-високо от наличния ни капацитет“, заяви по време на отчета Ейми Худ, финансов директор на Microsoft, която очаква 31-32% ръст на Azure за второто фискално тримесечие.

Пълният интелигентен облачен сегмент, включващ Azure, Windows Server и корпоративни услуги, генерира приходи от 24,09 млрд. долара. Това е ръст от 20% и малко повече от консенсуса на StreetAccount за 24,04 долара.

Във вторник Google отчете 35% годишен ръст на конкурентния си облачен бизнес до 11,35 млрд. долара. Amazon, която е водеща на пазара на облачна инфраструктура, трябва да отчете резултатите си в днес.

Промените в начина на отчитане свиха размера на сегмента за персонални компютри. През последното тримесечие приходите от него възлизат на 13,18 млрд. долара, което е с около 17% повече от година по-рано и над консенсуса на StreetAccount от 12,56 млрд. долара. Microsoft отбелязва 2% ръст в продажбите на устройства и тези на лицензи за операционната система Windows.

Според Gartner като цяло тримесечните доставки на персонални компютри са намалели с 1,3%.

Инвестициите на Microsoft в изкуствен интелект продължават да бъдат основен фокус за инвеститорите, тъй като компанията изгражда инфраструктурата си и увеличава разходите за чипове, за да се справи с по-големи натоварвания. Microsoft е основният инвеститор в OpenAI, която беше оценена на 157 млрд. долара в кръг на финансиране по-рано този месец.

Microsoft харчи и повече парични средства за имоти и оборудване. През първото тримесечие харчовете на компанията са нараснали с 50% на годишна база до 14,92 млрд. долара. Консенсусът сред анализаторите, анкетирани от Capital IQ, беше 14,58 млрд. долара.

Към момента на затваряне на борсата в сряда, Microsoft поскъпна с около 15% за годината, докато Nasdaq с около 24% за същия период.