Шефът на фирма с ICO за 375 хил. долара лъгал, че работи в Pepsi
Изпълнителният директор на компания, която набра 375 хил. долара от първично публично предлагане на дигитални активи (ICO) и след това се изпари, е излъгал за своя предишен професионален опит, съобщава CNBC.
Фирмата Confido се представя за блокчейн стартъп, който ще промени стандартите при ескроу (специални/доверителни банкови сметки) услугите и разплащанията.
След като компанията прибира парите от ICO-то, всички нейни профили в социалните мрежи изчезват, като във вече изтрит пост оттам посочват, че се намират под напрежение поради „правни проблеми” с конкретен договор.
Инвеститори посочват чрез сайта Reddit, че не могат да се свържат с никого от основателите на компанията. CNBC също удря на камък в опита си да осъществи връзка с някой от Confido.
На сайта на Confido, който вече също не е онлайн, мъж на име Йост ван Дорн е представен като изпълнителен директор. Биографията му сочи, че преди е работил в eBay, PepsiCo и Zalando.
Две от посочените компании обаче нямат никакви данни за подобен човек.
От PepsiCo посочват пред CNBC, че отдел „Човешки ресурси” в компанията няма никаква информация подобен човек да е работил при тях.
Същото нещо заявяват и от немския онлайн магазин Zalando. До публикуването на материала eBay все още не са дали отговор на запитването.
ICO се превърна в много ефективен начин за набиране на финансиране от стартиращи компании.
Инвеститорите реално не стават акционери в компанията, в която влагат средства, а получават дигитални активи, които имат своя собствена стойност, обвързана със състоянието на фирмата, която ги издава.
Въпреки че ICO нашумя от началото на тази година, общата стойност на всички инвестиции, събрани чрез първични публични предлагания на дигитални активи, достига 3.55 млрд. долара.
Това, което прави толкова привлекателни ICO процедурите, е пълната липса на регулация.
Така за няколко минути могат да се наберат милиони под формата на виртуални валути, без да се дължи обяснение, без да се покриват регулационни стандарти и прочее, или с други думи – инвеститорите нямат никаква защита при ситуации, като тази с Confido.
Поради това ICO вече е забранен похват в Китай и Южна Корея. Редица фигури от света на криптовалутите същи критикуват този метод за набиране на средства, наричайки го „измама” и „пъмп енд дъмп схема”.