Най-големият производител на зехтин в света, испанският Deoleo, твърди, че един от най-тежките моменти в историята на индустрията е на път да приключи. Очаква се цените на „златистата течност“ да паднат почти наполовина от досегашната си стойност през следващите няколко месеца.

Влиянието на продължителните екстремни метеорологични условия, както и на сушата в Южна Европа, сериозно намали реколтите от маслини през последните години. Това повиши цените на стоката, което шокира както потребители, така и производители.

Тъй като зехтинът се смята за суперхрана и се използва постоянно в средиземноморската кухня, недостигът тласна производителите му към криза, събуди страховете за дефицит на продуктите и дори предизвика ръст на кражбите в испанските супермаркети, отбелязва CNBC.

Цените търпят известен спад оттогава, тъй като оценките на индустрията сочат значително подобрение на реколтата през сезон 2024-2025 г. Това се наблюдава най-вече в ключови страни производители като Испания, Гърция и Тунис.

„Въпреки че вървим към подобрение, все още не може да се каже, че кризата е приключила“, казва пред CNBC Мигел Анхел Гузман, главен търговски директор на Deoleo. „Все още има напрежение в цените на зехтина, особено на по-висококачествените продукти, като Extra Virgin“, добавя Гузман, като отбелязва, че все още има известна несигурност пред реколтата от маслини за този сезон.

„Въпреки това перспективите са положителни за следващите месеци, тъй като се очаква пазарът да се стабилизира и постепенно да се възстанови с напредването на реколтата и по-голямото предлагане“, казва Гузман.

Deoleo, който произвежда марките зехтин като Bertolli и Carbonell, описва тези предизвикателства като „един от най-трудните моменти в историята на сектора“ и призовава за „огромна трансформация“ в индустрията.

Цените на Extra Virgin зехтините в Андалусия започват от 6 евро за килограм към момента, според Expana, компания за пазарни проучвания, която се фокусира върху селското стопанство и храните. Това е спад от около 19% на месечна база и близо 35% от рекордния връх – 9,2 евро през януари 2024 г.

Испания представлява над 40% от световното производство на зехтин, което я прави маркер за глобалните цени на зехтина.

„Очаква се спадът в цените да започне между ноември, декември и януари, при условие че времето и условията за прибиране на реколтата останат стабилни през следващите седмици“, казва Гузман. „Индикациите са, че ако всичко върви нормално, особено ако дъждовете продължат да са благоприятни за производството, можем да видим по-ниски цени през 2025 г.“

От Deoleo смятат, че цените на зехтина трябва да паднат с около 5 евро за литър, което е рязък спад от предишните върхове – 9 до 10 евро, които се превърнаха в норма за испанските супермаркети тази година. „Тази цена би била разумна в контекста на по-голямото производство, което би облекчило напрежението на пазара и би улеснило постепенното нормализиране след период, белязан от нестабилност“, казва Гузман.

Заплахата, която грози индустрията – климатичните промени

Кайл Холанд, старши пазарен анализатор за маслодайни семена и масла в Expana, казва, че повечето хора в индустрията са „много, много предубедени“ по отношение на перспективите за цените. „Производствените цифри са важни. За Испания разглеждаме 1,3 милиона метрични тона, в сравнение с 670 000 до 680 000 от миналия сезон, а и много зависи от това с кого говорите, така че не сме далеч от удвояването на производството.“

Наред с Испания, Холанд казва, че се очакват големи реколти от маслини и в Гърция, Тунис и Турция, като отбелязва, че качеството на маслините също изглежда „много добро“ към момента.

Гузман от Deoleo отбелязва, че двете години суша са повишили безпокойството в индустрията, „която е изправена пред необходимостта да се адаптира към все по-несигурното бъдеще поради изменението на климата“. В отговор на това предизвикателство секторът за производство на зехтин е подложен на значителни инвестиции в нови селскостопански технологии и разработване на по-устойчиви сортове маслини. „Това е от голямо значение, тъй като изменението на климата е идентифицирано като екзистенциална заплаха за нашата индустрия“, добавя той.