Украинският парламент иска да обложи с данък всички печалби, свръзани с криптовалути в страната.

Законотворците предлагат въвеждането на данък в размер на 5% на всички печалби, свързани с виртуални валути, както на физическите, така и на юридическите лица.

Освен това печалните от дейности, свръзани с криптовалути, трябва да бъдат обявявани отделно от останалите доходи, предвижда законопроектът, предава CoinDesk.

В бъдеще данъчната ставка ще престане да бъде еднаква както за граждани и бизнес, като от 1 януари 2024 г. се предвижда налогът да скочи до 18% за всички юридически лица.

Законопроектът предлага и дефиниция на криптовалутите, като „виртуални активи под формата на символ, който функционира като средство за обмен или съхранение на стойност”.

Подготвена е и дефиниция на виртуален актив, който, според украинските законодатели, е „форма на гигитален запис в споделена счетоводна книга, който може да бъде използван за обмен, част от сметка или средство за съхранение на стойност”.

Законопроектът обяснява и какво представлява копаенето/добиването на виртуални валути.

Как IT индустрията дава надежда на Украйна?Украйна има потенциал да се превърне в една от водещите IT страни в Европа


Мотивите към законопроекта посочват, че Украйна е била лидер в индустрията за добиване на криптовалути, тъй като 30% от световния добив бил именно на нейна територия, а страната била дом на един от най-големите играчи Ghash навремето.

Действително през 2014 г. компанията за кратко контролираше 55% от протокола на биткойн, което повдигна въпроси относно сигурността на виртуалната валута.

На по-късен етап обаче несигурността в Украйна провокира някои компании да напуснат страната и да се насочат към Канада, Грузия и Финландия, което, както е посочено в документа, оставило Украйна без надежден източник за правене на пари.

Украинските власти изчисляват, че гражданите на страната притежават криптовалути на обща стойност 3.5 млрд. долара. Така, ако законопроектът бъде приет, то данъчните приходи за хазната биха били в порядъка на 45 млн. долара на година в периода 2019-2024 г., пише в мотивите.