Microsoft планира да инвестира 10 милиарда долара в OpenAI - стартъпа, който стои зад популярния суперчатбот с изкуствен интелект ChatGPT, привлякъл вниманието през последните месеци, съобщава платформата Semafor.

Сделката е част от кръг на финансиране, в който участват и други инвеститори и се очаква да оцени AI стартъпа на умопомрачителните 29 млрд. долара.

Все още не е ясно дали сделката е финализирана, но в сроковете, изпратени до потенциалните инвеститори, се посочва, че планът е бил тя да бъде приключена до края на 2022 г., съобщава още Semafor и добавя, че срещу инвестицията Microsoft ще получи 75% дял от печалбите на OpenAI, докато възвърне парите си, след което компанията ще придобие 49% дял разработчика на изкуствен интелект.

Все още официален коментар от Microsoft и OpenAI няма.

Създателят на ChatGPT преговаря с инвеститори при оценка от $29 млрд. Търговото предложение при тази цена би направило OpenAI един от най-скъпите стартъпи в САЩ

В името на Bing

В продължение на няколко седмици технологичният свят беше развълнуван от темата за ChatGPT. Инструментът е модел за обработка на естествен език, генериращ текст, който изглежда като написан от човек. Системата, която е от семейството на големите езикови модели GPT-3, може да се използва за всичко - от разработване на код до писане на колежански есета.

Именно затова според анализаторите тази инвестиция може да помогне на Microsoft да засили позициите си в областта на уеб търсенето - пазар, доминиран изцяло от Google в момента. Браузърът Bing на технологичния гигант има съвсем малък дял от световния пазар на интернет търсачки, но подобно придобиване ще му помогне да предложи по-усъвършенствани възможности за търсене, посочват на свой ред от CNBC.

Медията цитира доклад на Morgan Stanley, публикуван през декември, в който се разглежда възможността ChatGPT да се превърне в заплаха за Google. Брайън Новак, водещ анализатор на банката за Alphabet, например, е категоричен, че езиковите модели могат да отнемат пазарен дял "и да нарушат позицията на Google като входна точка за хората в интернет".

Компанията OpenAI, която е основана от предприемача от Силициевата долина Сам Алтман през 2015 г., пусна публично своята ChatGPT в края на ноември. Въпреки оптимизма относно потенциала му, проектът коства огромни средства на създателите си за поддръжка.

Бизнес AI – те не са като другите чатботовеЕлица Стоилова от Umni.bg разказва защо от чатбот до чатбот има разлика от небето до земята

Зараждаща се съпротива

И това далеч не е единственият проблем на ChatGPT. Системата вече в полезрението на много творчески индустрии, които възроптаха срещу нея, а от страна на научната общност също се чуват подобни гласове.

Преди дни The Verge съобщи, че една от най-престижните конференции за машинно обучение в света е забранила на участниците да използват инструменти за изкуствен интелект като ChatGPT за писане на научни статии. Това предизвика дебат за ролята на генерираните от изкуствен интелект текстове в академичните среди, посочват от медията.

Международната конференция по машинно обучение (ICML) обяви решението си миналата седмица със съобщение, гласящо: "Доклади, които включват текст, генериран от широкомащабни езикови модели като ChatGPT, са забранени, освен ако генерираният текст не е представен като част от експерименталния анализ на доклада."

Новината предизвика широка дискусия в социалните медии, като учени и изследователи в областта на изкуствения интелект влязоха в спор дали подобно изискване е адекватно.

Според ICML възходът на публично достъпните езикови модели на изкуствен интелект като ChatGPT представлява "вълнуващо" развитие, което обаче идва с "непредвидими последици и въпроси без отговор". Организаторите посочват и два такива - кой трябва да се води автор на резултатите от подобни системи и дали текстът и изображенията, генерирани от AI, трябва да се "считат за нови или просто за производни на съществуващи произведения".

BioNTech също планира да придобие AI стартъп

Германската фармацевтична компания BioNTech планира да придобие британския стартъп InstaDeep, който е фокусиран върху разработването на изкуствен интелект, предаде DPA.

Двете компании си партнират успешно през последните три години при разработването на система за ранно предупреждение за откриването на високорискови варианти на Covid-19.

Предложението включва 440 милиона долара и акции на BioNTech. Ако бъде реализиранa, това ще бъде най-голямата придобивка досега в историята на германската компания. Тя се надява да приключи реализацията на сделката до края на март, съобщи главният изпълнителен директор Угур Шахин.