Експертите по сигурността продължават да предупреждават, че трябва да използваме силни и сложни пароли, за да защитим себе си и своята онлайн информация.

Но въпреки съветите, твърде много потребители продължават да разчитат на слаби и прости пароли, които на практика не изискват време за разбиване.

Разбира се, създаването и поддържането на сложна парола за всеки акаунт, който използвате, е трудна задача. Но алтернативата излага вас и вашите най-чувствителни данни на риск.

Доклад, публикуван в сряда от мениджъра на пароли NordPass, разглежда 200-те най-често срещани пароли и предлага съвети как да практикувате по-добра хигиена на паролите.

NordPass съставя своя списък с пароли, като анализира огромна база данни в партньорство с независими изследователи, които се фокусират върху инциденти в киберсигурността.

Топ 10 на най-често срещани пароли включва много познатите „123456“, „123456789“, „12345“, „qwerty“, „password“, „12345678“, „111111“, „123123“, „123456“ и „7 1234567." По-надолу в списъка са пароли, като „iloveyou“, „dragon“, „monkey“, „football“ и „baseball“.

Киберпрестъпниците използват автоматизирани инструменти и колкото по-слаба е паролата, толкова по-лесно и по-бързо се разбива. Всички с изключение на 30 от първите 200 най-често срещани пароли могат да бъдат разбити за по-малко от секунда, посочва Tech Republic.

Някои от малкото изключения са пароли, като „chocolate“, която може да бъде разбита за три секунди, „michael“, която ще отнеме осем секунди, „jennifer“, разбивана за два часа и "myspace1", над която хакерите ще се мъчат цели три часа.

Експерти с по-различен съвет за създаването на пароли в интернетНа всички ни се е случвало – създаваме си онлайн парола, която е невъзможна за разбиване, но след това я забравяме

Хората, които използват слаби пароли, понякога следват определени модели или тенденции. За 2021 г. NordPass установи, че голям брой потребители разчитат на собственото си име като парола. Често се използват още "Liverpool", а сред очевидните автомобилни ентусиасти "Ferrari" и "Porsche" се нареждат като най-популярните автомобилни марки, използвани като пароли.

"Dolphin" е в най-добрата парола сред имената животни в много страни, а псувните се използват за пароли по-често от мъже, отколкото от жени.

Създаването и управлението на силна и уникална парола за всеки акаунт, който използвате, е предизвикателство. Но за да ви помогне да защитите себе си и вашата информация, NordPass съветва:

  • Използвайте сложни пароли. Сложната парола съдържа най-малко 12 знака и разнообразна комбинация от главни и малки букви, цифри и символи. За по-лесно и бързо създаване на сложна парола, обърнете се към онлайн генератор на пароли. В мрежата има много такива инструменти.
  • Не използвайте повторно пароли. Намирането на една и съща парола, използвана от един и същ човек в множество уебсайтове, е мечтата на всеки хакер. Ако един от вашите акаунти бъде компрометиран, всички те ще претърпят същата съдба.
  • Актуализирайте паролите си. Някои експерти препоръчват да сменяте паролите си на всеки три месеца, в случай че някоя е била компрометирана без ваше знание.
  • Проверете силата на паролите си. Как да разберете дали паролата ви е достатъчно силна, за да защитите акаунтите ви? Онлайн са налични инструменти, които могат да проверят сигурността на вашата парола.
  • Използвайте многофакторна автентификация (MFA). За да защитите по-добре паролите и акаунтите си от компрометиране, използвайте MFA винаги когато е възможно.
  • Използвайте мениджър на пароли. Жонглирането с различна сложна парола за всеки акаунт е невъзможно без помощ. Най-добрият ви залог е да използвате мениджър на пароли, за да създавате, съхранявате и извличате вашите пароли.