Лондонското летище Хийтроу вече не е най-голямото в Европа. Титлата му бе отнета от френското Шарл де Гол.

Ръководството на лондонския терминал очаква допълнителен спад в пътникопотока тази година, заради влошаващата се ситуация с разпространението на COVID-19, предава CNN.

"За първи път Париж изпреварва Лондон като водещ летищен терминал. Франкфурт и Амстердам също бързо набират скорост", заявява изпълнителният директор на Хийтроу Джон Холанд-Кей.

През първите девет месеца на 2020 година през летище Шарл де Гол в Париж са преминали 19.27 милиона пътници, а през Хийтроу - 18.97 милиона.

През Шипхол в Амстердам са преминали 17.6 милиона души, а през международното летище във Франкфурт - 16.16 милиона.

Джон Холанд-Кей лобира пред британското правителство за въвеждане на международен стандарт за провеждане на PCR тестове. По думите му спадът в пътникопотока се дължи именно на неефективното тестване, тъй като останалите европейски конкурентни терминали вече са въвели подобни системи.

"Европейските лидери бяха по-бързи от нас и вече берат плодовете от това", заяви Джон Холанд-Кей.

Великобритания планира въвеждането на задължителни тестове за посетителите от държавите в "рисковата група" на разпространението на COVID-19 от 1 декември.

Хийтроу очаква тази година пътниците, преминали през летището, да са 22.6 милиона в сравнение с 81 милиона през миналата година.

Авиацията е сред секторите, които бяха най-силно ударени от пандемията от коронавируса. През септември общият трафик на пътниците, преминали през европейските летища, регистрира спад от 73% на годишна база.

Според данните на Асоциацията на европейските летищни оператори над 200 летища на Стария континент са заплашени от фалит.

Авиокомпаниите също не очакват бързо възстановяване от кризата. Международната асоциация за въздушен транспорт прогнозира, че приходите на индустрията през 2021 година ще се понижат с 46% спрямо отчетените през 2019 година 838 милиарда долара.