България и Румъния: твърдо приземяване след динамичен растеж - под това заглавие германският в. "Дас Парламент" публикува статия на Франк Щир, в която авторът търси приликите и разликите в развитието на двете страни.

Всяка година, на втори юни, точно в 12 часа, животът по улиците в България застива. Сирени напомнят на шофьори и пешеходци да спрат за минута и да почетат паметта на Христо Ботев, пише Франк Щир и допълва, че освен териториалните спорове за Черноморския регион на Добруджа, делото на Ботев е едно от редките исторически събития, които свързват България и Румъния. "Епохи наред двете страни съществуват безучастно една до друга, дори и едновременното присъединяване към ЕС през 2007 година не промени нищо в това отношение", категоричен е Франк Щир.

И двете бедни, и двете с олющен имидж

Пример за не особено конструктивната политика на съседство е постоянното отлагане на строителните работи по моста Видин-Калафат, който би трябвало да е готов през 2011 година. На север от Дунава се говори, че "най-добрият съсед на Румъния е Черно море", подчертава германският журналист. В статията си Франк Щир уточнява, че погледнато отстрани, общите неща между двете балкански страни са по-забележими от различията между тях. И дава пример:

Ако по време на присъединяването си към ЕС те изпълняваха формално критериите, имаше критики от Западна Европа, според които и България, и Румъния не били готови нито политически, нито икономически за членство в Евросъюза. През следващите 3 години политическите боричкания между президент и премиер в Румъния и корупционните скандали в България потвърдиха опасенията. И двете държави все още са най-бедните в ЕС. На всеки 6 месеца ЕК оценява положението в сферата на вътрешните работи.

България и Румъния изглеждат еднакво засегнати от страничните действия на глобализацията и от икономическата криза. След няколко години динамично икономическо развитие през последните 12 месеца двете страни се приземиха доста твърдо. Правителствата трябваше да предприемат строги мерки за икономии, за да успеят до някаква степен да скърпят държавния бюджет.

В България всичко е наред?

През май румънците излязоха на улицата и протестираха срещу обявените от премиера Емил Бок съкращения на заплатите на държавните служители с 25% и на пенсиите с 15%, припомня Франк Щир и бърза да добави:

"А известният със своите оригинални изказвания български премиер Бойко Борисов заяви през април, че България се намира в добро състояние и няма нужда от помощ отвън." Според Щир Борисов е намекнал за катастрофалната криза в съседна Гърция и за факта, че Румъния трябвало да вземе много кредити.

"Всъщност България наистина е доста добре с дефицита си от 3,8% от брутния вътрешен продукт, сравнено с Румъния и с повечето страни-членки. Въпреки това обаче еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен се усъмни в данните, представени от министър Дянков, и реши да изпрати в София експерти. Така България стана първата страна-членка, проверявана от Евростат. В страната обаче решението не получи особена критика, защото българите по традиция се доверяват повече на европейските институции, отколкото на собствените си политици" - заключава Франк Щир.

Източник: Дойче Веле