Силна персонализация на политиката, безпринципни конфликти, които ескалират и излизат дори от конституционните граници – така политологът от Центъра за либерални стратегии Даниел Смилов коментира пред бТВ битката за власт в съседна Румъния.

Президентът Траян Бъсеску ще запази поста си и ще довърши президентския мандат, стана ясно от референдума срещу него, провалил се заради ниска избирателна активност.

Анализаторът направи аналогия на ситуацията в Румъния с тази в Италия от времето на Берлускони - криза на традиционните партии, които заради загубата на идеологии и идентичност, опитват да мобилизират електората по други начини – предимно чрез харизмата на лидера.

„Политиката започва да се гради около личните качества на лидера, неговия персонален интегритет... Можем да видим структурни предпоставки, които излизат извън границите на Румъния и Унгария”, каза Смилов.

Той видя предпоставки на процеса и у нас. Според анализатора обаче причините трябва внимателно да се анализират, за да не се стига до подобна ситуация и в България.

Смилов смята, че демокрацията в Източна Европа не е под заплаха – напротив, дори имало ескалация на демократизацията.

Но проблемът според него идва от липсата на баланс между демокрация и конституционализъм– политици със силно демократични виждания, на които обаче конституционните приоми не им прилягат.

Другата опасност, според политолога, е парализата – деинституционализация и разрушаване на институциите, което може да доведе до това да няма кой да взима важни за страните решения.