Не се страхувайте от него заради присъдата му за подстрекаване към убийство, казва турският автобусен барон Галип Озтурк. Просто тайното общество, което опита да свали президента Реджеп Ердоган, някога наказваше по този начин хората, които отказваха да си платят, пише Bloomberg.

51-годишният основател на Metro Holding напусна страната преди две години, за да избегне доживотната присъда, изфабрикувана от последователи на Фетуллах Гюлен - потайният ислямски духовник, който се спотайва в къщата си в селската част на Пенсилвания от 1999 г. насам.

Озтурк получи нов процес и се завърна в родината си миналия месец, след като Ердоган уволни над 110 000 държавни служители, включително съдията и прокурора по делото му.

Но бившият сервитьор иска повече от това да изчисти името си. Той е сред възникващата класа бизнесмени, натрупали сами състоянието си, които остро се противопоставят на Гюлен, последователи са на Ердоган и имат апетит към дял от активите, иззети от заподозрени членове на движението на ислямския духовник, откакто то беше обявено за терористична организация. Смята се, че тези активи възлизат на 10 млрд. долара.

„Наблюдаваме ужасяващ грабеж като този, който създаде руските олигарси“, казва Сейфетин Гюрсел, икономист и съавтор на книгата „Растеж и структурни проблеми на турската икономика“. „В този случай обаче става въпрос за частни, а не държавни активи, които ще бъдат прехвърлени на бизнесмени, близки до правителството. Няма никаква икономическа логика в това“, допълва той.

Изплашени милиардери

Предприетите чистки от Ердоган след проваления опит за преврат през юли, при който загинаха над 250 души, достигнаха всички слоеве на обществото. Министерството на правосъдието съобщи, че до момента в затвора са хвърлени над 36 000 заподозрени гюленисти, включително множество ръководни кадри. Това породи страх в търговските и бизнес среди.

Турция е в удължено извънредно положение, което позволява управление чрез укази, така че много от най-богатите хора в страната не знаят чии ще бъдат следващите активи, които ще попаднат на мушката на Ердоган. Те или си траят, или заминават за чужбина, или показват лоялността си към властта.

Милиардерът Айдин Доган, който е привърженик на светското начало, вече наложи ограничения в отразяването на новините от големия си медиен холдинг, включващ вестник „Хюриет“ и телевизия Си Ен Ен-Тюрк, за да предотврати затварянето му или изземването на активи, както се случи с над 130 други медии. Освен това той започна да спонсорира антиислямофобски конференции в Европа и САЩ.

Телекомният гигант, създаден от магната Мехмет Емин Карамехмет - Turkcell Iletisim Hizmetleri AS, преди време беше културна икона за младежите, повлияни от западната култура. Особено популярна стана рекламата му Free Girl, която насърчаваше индивидуализма. Сега той насърчава ислямското образование, като финансира ученици на фондация „Енсар“.

Ферит Шахенк, милиардерът председател на Dogus Holding, беше видян за последен път на публично място преди близо един месец, на откриването на факултета по ислямско образование в университета „Реджеп Тайип Ердоган“, за чието построяване в родния град на президента Ризе той плати 20 млн. долара.

Международни „главоболия“

Тези благотворителни инвестиции запълват празнината, оставена от хора, като основателя на Koza Ipek Holding Акин Ипек, който построи университет в Анкара, преди да избяга от страната миналата година на фона на смазването на предполагаеми гюленисти.

През септември правителството иззе 18 от компаниите на Ипек, включително три публични компании в минната и енергийната сфера, които преди време имаха колективна пазарна капитализация от близо 6 млрд. долара. 53-годишният Ирек заяви от Лондон, че е построил конгломерат с активи за 20 млрд. долара, спазвайки буквата на закона. Той допълни, че ще съди Турция пред международни съдебни инстанции, ако бъдат разпродадени.

„Ако открият дори един незаконен долар в някоя от компаниите ми, ще им дам всичко без пари. Ако не открият, ще бъда длъжен да използват правото ми на международен арбитраж и това ще създаде главоболия на всички“, категоричен е Ипек.

„Анадолски лъвове“

За автобусния магнат Озтурк чистката след пуча е част от желаното отдавна преструктуриране на богатството и властта, което ще наклони везните от „белите турци“, както е известен градският републикански елит, към „анадолските лъвове“ като него, които не са толкова космополитни и са по-лоялни на Ердоган и националисти.

„Белите турци не могат да направят това, което аз направих“, казва Озтурк в офиса си във финансовия квартал на Истанбул. Той разказва как пристигнал в града на 13-годишна възраст, за да издържа семейството си в родното си село и в крайна сметка взел автобусна линия, която вече превозва 20 милиона пътници на година. „Те знаят само как да прехвърлят пари в тайни сметки в чужбина. Те са истинските врагове на тази страна“, смята Озтурк.

Вицепремиерът Нуретин Джаникли заяви миналата седмица, че контролните дялове в близо 600 компании са били прехвърлени в Държавния фонд за гарантиране на депозитите. Съдбата на тези акции ще зависи от продължаващите разследвания, каза той пред парламента.

Ако бъде установена връзка с тероризма, те ще бъдат продадени, но ако не бъде открита такава връзка, ще бъдат върнати на първоначалните им собственици. Представител на фонда заяви, че стойността на иззетите активи е около 30 млрд. турски лири (10 млрд. долара).

Най-желаните активи

Липсата на яснота не попречи на Озтурк да започне разговори с потенциални партньори, сред които и от държави от Персийския залив, за придобиване на най-голямата група компании, иззети до момента - Koza holding на Ипек.

Тъй като турските банки налагат лихва от 19%, Metro, която има пазарна стойност от около 100 млн. долара, ще се нуждае от човек с дълбоки джобове. За момента няколко инвеститори са проявили интерес към начинанието на Ипек, който е баща на девет деца и е прекъснал училище след завършването на пети клас.

След завръщането си в Истанбул в началото на октомври и след като обяви интереса си към придобиването на активите на Ипек, цената на акциите на Metro се увеличи близо два пъти.

Озтурк не вярва на твърденията на Гюлен, че не е замесен в пуча и заяви, че би било справедливо да се сдобие с активи от последователите му. Той си спомня как движението обърнало живота му с главата надолу преди пет години, когато осъзнал, че смятаната от него за патриотична група всъщност искала само политическа власт. Поради това Озтурк престанал да го финансира.

„Те казаха, че искат 6.5 млрд. лири или няма да успеят да удържат организирана престъпна група да тръгне по следите ми. Казах им: „Давайте!“ и те го направиха“, спомня си Озтурк. Но неговите амбиции не свършват само до придобиването на делото на живота на Ипек.

Той твърди също, че би искал да се сдобие и с медийни активи, за да показва „волята на народа“, докато тя се харесва на Ердоган. „Няма да купя нищо, преди Тайип бей да бъде информиран за това“, казва Озтурк, използвайки уважително обръщение към президента.

Колкото до повторното дело, Озтурк казва, че вярва на съдебната система сега, когато Ердоган е прочистил повечето гюленисти от нея. „Той е най-великият лидер в 1000-годишната история на османците“, категоричен е бизнесменът.