България е застрашена от блокирането на всички средства, отпуснати й от ЕС, заяви днес на пресконференция в Букурещ президентът на Група държави срещу корупцията /GRECO/ към Съвета на Европа Драго Кос.

"Сигурен съм, че знаете, че съседната страна, България, има сериозни проблеми, защото не достига нивото на очакванията, що се отнася до борбата с корупцията", каза Драго Кос, като посочи, че това може да доведе до блокиране на отпуснатите й от страна на ЕС фондове. Кос добави, че ако средствата бъдат блокирани, това ще означава и край на проектите, които се базират на тях. "Сигурен съм, че ще има сериозни съмнения по отношение на отговорността и надежността на българското правителство, ако това се случи. Това, което забелязахме у новите страни членки, е спадане на стандартите и няма никаква реакция от страна на ЕС", подчерта президентът на GRECO.

Той обясни, че това се е случило, тъй като докато борбата с корупцията е била един от политическите критерии за присъединяването, не са били определени никакви стандарти, които да бъдат достигнати в тази борба. "Сега те съществуват, но само по отношение на Румъния и България", добави Кос, цитиран от БНР.

Президентът на GRECO заяви също, че Румъния рискува да й бъдат наложени санкции, включително замразяване на европейските фондове, тъй като е обвинена, че е забавила борбата си срещу корупцията. Румъния е една от страните, където имаше забавяне на борбата срещу корупцията след влизането в ЕС, каза Кос. "Това може да има много сериозни последици за тази страна", които могат да стигнат до замразяване на европейските фондове - заплаха, която тегне също и над България", добави той. Вярно е, че някои въпроси, свързани с корупцията, бяха уредени, но трябват също така конкретни резултати, специално що се отнася до министрите, които са обект на разследване, посочи Кос.

Разследванията на осем действащи и бивши министри, обвинени в корупция, са блокирани от няколко месеца заради спорове от юридически характер. Това предупреждение от Съвета на Европа идва в момент, когато мисия от експерти от ЕС се намира в Букурещ, за да оцени напредъка в областта на реформата на съдебната система и борбата срещу корупцията, шест седмици преди публикуването от Брюксел на доклад по този въпрос.