Драстично падат земеделските субсидии за британските ферми след Брекзит
Британското правителство е съкратило драстично плащанията за земеделие след Брекзит. Намалените субсидии ще принудят голяма част от фермерите да „излязат от бизнеса“.
Кабинетът на Риши Сунак замени Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП) с т.нар. плащания за обществени блага – стимули за устойчиво земеделие (SFI). Те са средно с 22% по-ниски от европейските субсидии, пише The Guardian.
През миналата година фермерите са получили само 0,44% от обещания бюджет за „устойчиво земеделие”, като през 2023 г. правителството планира да намали плащанията с 36%.
Данните, разкрити от Агенцията за селски плащания по Закона за свобода на информацията пред Observer, показват, че по схемата за стимулиране на устойчивото земеделие са изплатени общо 10 692 415 паунда през календарната 2022 г. – те са с 2,4 милиарда по-малко от обещания портфейл.
Джейк Файнс, управител на Holkham Estate в Норфолк, алармира, че помощите за миналата година са с около 45% по-малко. „През последната финансова година не бяха усвоени около 100 млн. паунда. Изглежда, че това ще се случи отново. Пряката ни подкрепа беше намалена и искаме да знаем къде отиват тези пари“, призова земеделецът.
„Разчетите показват, че консерваторите са нарушили обещанието си към фермерите да запазят финансирането на земеделските стопанства на нивата на Общата селскостопанска политика на ЕС. Те побързаха да намалят основните плащания и не успяха да предоставят новите схеми навреме. Това ще доведе до фалити, което ще попречи да постигнем жизненоважни екологични цели. Трудно е да се каже дали това е следствие на некомпетентност или умишлено предателство към нашите селски общности”, коментира Тим Фарън, говорител на Либералните демократи.
„Тъй като директните плащания постепенно се премахват, ние реинвестираме 2,4 млрд. паунда в земеделския сектор всяка година чрез нашите други схеми за екологично управление на земята и еднократни безвъзмездни средства. Онази част от неусвоените през 2021/22 г. субсидии ще бъде предоставена по схеми през 2022/23 г.”, отговориха от Отдела за околна среда, храни и селски въпроси (Defra). В официалното становище на правителствената служба заявиха: „Сега ускоряваме и разширяваме нашата програма за плащане, така че помощите да стигнат до всеки фермер. Стартирахме стимула за устойчиво земеделие през 2022 г. – повече от 2000 фермери вече са част от схемата и очакваме този брой да продължи да расте през следващите месеци.“