Американският вицепрезидент Джо Байдън пристигна на посещение в Белград, където обяви, че между САЩ и Сърбия се открива нова глава в отношенията и се извини за сръбските жертви от кампанията на НАТО през 1999 г. На летище „Никола Тесла“ той бе посрещнат от премиера Александър Вучич, а също с традиционния обичай с хляб и сол.

Байдън е придружаван от съпругата си, той води и голяма 400-членна делегация. Малко по-късно започнаха срещите между Вучич и Байдън с участието от сръбска страна на вицепремиерите Ивица Дачич, Небойша Стефанович и Зоран Михайлович, министърът на отбраната Зоран Джорджевич и директорът на Службата за Косово и Метохия Марко Джурич.

Медиите предадоха, че на разговорите между двамата държавници се обсъждаха отношенията САЩ-Сърбия, диалогът между Белград и Прищина, както и регионалните отношения. „Някои моменти от нашата история бяха болезнени, но ние откриваме нова глава“, заяви Байдън на съвместната пресконференция с премиера Александар Вучич, проведена след двустранни преговори.

Байдън заяви, че високо оценява усилията на Сърбия за регионално помирение, особено посещението на Вучич в Сребреница и подписването на декларацията с Хърватия. По думите му „за това се иска много политическа смелост и лидерство".

Гостът подчерта още, че „Сърбия е крайъгълен камък за целия регион“, а също, че „е изминат огромен път, за да се превърне страната в победителка в много области“. САЩ и Сърбия със сигурност не са съгласни по всички въпроси, има много белези и рани, които съществуват още от 90-те години, но се надявам, че ще се предприемат стъпки и ще го направят други, нови поколения, а целият регион ще отбележи икономически растеж, подчерта още Байдън, цитиран от БГНЕС.

Той изтъкна също, че всички страни в региона трябва предприемат стъпки за преодоляване на наследството от миналото. Джо Байдън поднесе и извинения за жертвите от кампанията на НАТО срещу Сърбия заради Косово през 1999 г.

„Изразявам съболезнования на всички, които загубиха любимите си хора в кампанията на НАТО“, изтъкна гостът. Кампанията бе от 24 март до 9 юни 1999 г. По данни на Сърбия тогава са загинали 2500 мирни граждани, над 12 500 бяха ранени, а безследно изчезналите са над 1000 души.

Гостът посочи още, че САЩ подкрепят европейския път на Сърбия, което е от интерес и на самите САЩ. „В интерес на САЩ е сърбите да напредват и аз наистина вярвам в това“, изтъкна Байдън, добавяйки, че Сърбия трябва да стане част от Евросъюза.

На свой ред Вучич заяви: „Ние напълно сме убедени, че САЩ желаят стабилни и мирни Балкани. Ние сме благодарни на нашите американски колеги за подкрепата им по нашия европейски път. Аз смятам Байдън за приятел на нашата страна и мой личен приятел“, добави Вучич.

Той е информирал още госта, че ще има среща с албанския премиер Еди Рама, а и ще приеме някои представители на Косово и Метохия. На пресконференция Вучич каза също, че посещението на американския вицепрезидент е голям ден за Сърбия.

От своя страна, Байдън заяви, че "САЩ има интерес от преки инвестиции в Сърбия." Той отбеляза, че САЩ са осигурили "хиляди нови работни места в Сърбия и техният брой ще се увеличава паралелно със засилването на икономическите отношения."

Той поздрави Сърбия за откриването на нови глави в преговорите за присъединяване към ЕС. "Това е важна стъпка за Сърбия", каза той. Байдън също заяви, че САЩ и Сърбия са подготвили ново споразумение за екстрадиция.

"Има определени международни норми, които трябва да се спазват. Това споразумение има за цел да осигури по-успешно сътрудничество и да помогне за разрешаване на нарастващите проблеми на сигурността. Нашите въоръжени сили се борят срещу „Ислямска държава“ и ние помагаме на Сърбия да стане по-добре обезпечена във военно отношение, за да бъде в състояние да си сътрудничи с НАТО ", каза Байдън.

По-късно Джо Байдън ще бъде приет и от президента Томислав Николич. След Сърбия американският вицепрезидент ще посети и Косово.