Реализацията на проекта "Северен поток", също както и на "Южен поток", по своето значение за Европа е сред най-приоритетните, а създадената от нас руско-европейска система за газоснабдяване - това е осмото чудо на света, обяви експерт.

Проектът за газопровод "Северен поток" трябва и занапред да получава най-висша държавна подкрепа, заяви заместник-председателят на Държавната Дума, президентът на Руското газово общество (РГО) Валерий Язев по повод преговорите между руския президент Дмитрий Медведев и германския канцлер Ангела Меркел в рамките на 10-тия кръг от руско-германски междудържавни консултации, на които ще бъдат обсъдени въпросите да политическа подкрепа на този проект.

"В структурата на топливно-енергийния баланс на Европейския съюз и Русия още дълго ще преобладава природния газ, а следователно и сътрудничеството в тази област ще задава тон на цялата външна политика на нашите държавни образования", подчерта Язев, цитиран от ПРАЙМ-ТАСС.

Ръководителят на РГО смята, че "реализацията на проекта "Северен поток", също както и на "Южен поток", по своето значение за Европа е сред най-приоритетните, а създадената от нас руско-европейска система за газоснабдяване - това е осмото чудо на света". Той също така припомни, че вече е договорено цялото количество газ, което ще доставя "Северен поток", предаде ИТАР-ТАСС.

"Делът на топлинно-енергийните продукти в руската икономика остава висок, а зависимостта на европейските страни от вноса на петрол и газ ще нараства. В тази връзка може със сигурност да се прогнозира, че връзката между нашите икономики ще укрепва", отбеляза Язев.

Затова е "изключително важно "Северен поток" и занапред да получава най-високия държавен приоритет и подкрепа на властите", тъй като "той има огромно значение за осигуряването на енергийната сигурност на Европа в дългосрочна перспектива", заключи Язев. Газопроводът "Северен поток" е нов маршрут за доставката на руски газ в Европа по дъното на Балтийско море, свързващ Русия с Германия. Пазарът на руския газ са Германия, Великобритания, Франция, Холандия и Дания.

Източник:БГНЕС