Висши представители на ЕС и МВФ започват решаващо инспекционно посещение днес, за да окажат натиск на Гърция да направи повече, за да се оправи с финансите си. В същото време хиляди гръцки работници започнаха 24-часова стачка, за да протестират срещу мерките на правителството.

Една година след финансовото подпомагане на ЕС/МВФ, което спаси страната от банкрут, затъналата в дългове Гърция отново е във фокуса на вниманието на фона на растящи спекулации, че ще й се наложи да наложи загуби за частните притежатели на облигации.

Представители на страните от еврозоната, включително германският канцлер Ангела Меркел заявиха в навечерието на посещението, че напредъкът на Гърция е ключов фактор за определяне дали тя ще получи по-добри условия по заема от 110 милиарда евро или допълнителни помощи с цел избягване реструктурирането на дълга.

В този дух Лоренцо Бини Смаги - член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди, че неизпълнението на задълженията по дълга на Гърция или преструктурирането му ще съсипе гръцката икономика и ще засегне цялата еврозона.

Той каза, че евентуално преструктуриране на дълга ще постави гръцката банкова система „на колене" поради загубата на държавни облигации и защото ще бъде изгубено правото за рефинансиране от ЕЦБ. „Тъй като държавата не може да се рефинансира сама, какъвто беше случаят в Аржентина, правителството няма вече да има достатъчно средства да изплаща пенсии, заплати и други разходи", заяви Смаги.

Юрген Старк - водещ икономист на ЕЦБ, също предупреди Атина, че финансовата помощ за Гърция не идва от "бездънен кладенец".

„Не гледам на това като на бездънен кладенец", заяви той в интервю за германско радио по повод отпуснатия заем на Гърция.

„Мисля, че това, което приложихме преди година с МВФ, е реалистична програма, която трябва да бъде изпълнена", добави той.

ЕЦБ взима участие в програма чрез продажбата на гръцкия публичен дълг на вторични пазари и държи правителствени облигации на стойност милиарди евро, емитирани от Гърция.

Източник от еврозоната в Брюксел заяви, че Гърция трябва да покаже достоверен напредък по одобрените цели за фискална консолидация и приватизация на държавни активи преди да се обсъди последващо спешно финансиране.

Посещението ще направи оценка дали дългът на Гърция е устойчив и дали страната е извършила достатъчно напредък по фискалните реформи с цел да получи пети транш на стойност 12 милиарда евро по силата на действащото споразумение.