Лидерите на Европейския съюз призоваха Гърция да овладее сама фискалната си криза, опасявайки се, че предлагането на спешна помощ може да не успее да успокои пазарите, информира Bloomberg.

Гърция е на път да отчете бюджетен дефицит в размер на 12.7% от БВП за 2009 г., най-високият в ЕС. От съюза изразиха увереност в програмата за ограничаването на разходите на министър-председателя на Гърция Георгиос Папандреу.

Проектобюджетът на Гърция е "една важна стъпка в правилната посока, но са нужни още мерки," заяви вчера президентът на Европейската комисия Жозе Барозу. "Аз съм напълно уверен, че Гърция ще се справи успешно."

Гръцките пазари възстановиха част от загубите си вчера, като държавните облигации отчетоха първи ръст в цената си от шест дни насам, след като опасенията, че Гърция може да стана първата страна от Еврозоната, която да не може да обслужва задълженията си.

Съмненията около способността на правителството да плаща задълженията накараха рейтинговата агенция S&P да постави под наблюдение A- рейтинга на Гърция за евентуално понижение. Ден по-късно Fitch Ratings намали рейтинга на Гърция с едно ниво до BBB+.

Следващия месец гръцкото правителство ще трябва да обяви как ще постигне целта за намаляване на дефицита с повече от 3 процентни пункта през 2010 г.

Дългът на Гърция възлиза на 112.6% от БВП, което е второто най-високо ниво в Европа след Италия.

Правилата на ЕС могат да се тълкуват двустранно по отношение на евентуална помощ за Гърция. От една страната има забрана правителствата да се спасяват помежду си, но от друга има предвидена финансова помощ за страните изпаднали в затруднение.

Европейската подкрепа е винаги възможна, но бихме могли да стигнем до решение на проблема посредством мерки предприети от самата страна, което е за предпочитане за страната," смята белгийският финансов министър Дидие Рейндерс.

Проблемите около Гърция са най-голямата заплаха за еврото откакто по-рано тази година се появиха опасения, Ирландия може да изпадне в положение, в което да не може да обслужва задълженията си. Засега тактиката на ЕС е да гласува доверие на обещанията на Георгиус Панадреу за намаляването на разходите в бюджета.