Френската и испанската икономика демонстрират неочаквана устойчивост през второто тримесечие, но стагнацията в мощната Германия показва, че пред еврозоната предстоят нови проблеми, тъй като производството е слабо, а услугите се забавят, пише Reuters и добавя:
“Франция и Испания нараснаха с устойчив темп благодарение на по-силния износ и туризма, докато Германия, най-голямата държава в еврозоната, остана най-зле представящата се голяма икономика в блока. Германският брутен вътрешен продукт стагнира през второто тримесечие, след като през зимата икономиката изпадна в лека рецесия. Основно потреблението на домакинствата помогна да се избегне по-дълга рецесия”.
Въпреки че са налице някои положителни тенденции, германският министър на икономиката Роберт Хабек заявява, че данните са "всичко друго, но не и задоволителни".
Слабата покупателна способност, намаляващите промишлени поръчки, въздействието на най-агресивното затягане на паричната политика от десетилетия насам и очакваното забавяне на американската икономика - всичко това говори в полза на слабата икономическа активност, казва Карстен Бржески, глобален ръководител на отдел "Макро" в ING, пред информационната агенция. "Продължаваме да виждаме, че германската икономика е заседнала в зоната на здрача между стагнацията и рецесията".
Растежът във Франция се дължи основно на износа, стимулиран до голяма степен от доставката на круизни лайнери. В Испания външното търсене, включващо чуждестранния туризъм, който е стълб на икономиката на страната, е водещо за растежа, посочва още Reuters.
"Виждаме, че за първи път френският растеж се дължи на износа, на корпоративните инвестиции в много по-голяма степен, отколкото на потреблението на домакинствата", заявява министърът на финансите Бруно Льо Мер пред радио RTL. "Това още веднъж показва, че нашият производствен двигател работи добре и ефективно."
Въпреки стагнацията в Германия, данните от Испания и Франция би трябвало да помогнат на еврозоната да ускори растежа си и да се отлепи от дъното 0%, отчетени през първите три месеца на годината. Икономисти, анкетирани от Reuters, прогнозират ръст от 0,4% през второто тримесечие, когато в понеделник ще бъдат публикувани данните за целия блок.
Несигурни перспективи за еврозоната
В по-далечна перспектива еврозоната я очаква несигурност, която дава основания на Европейската централна банка да се замисли дали да продължи с кампанията си за повишаване на лихвените проценти в борбата си с рекордната инфлация.
Големите компании в блока отчитат стагниращи нива на активност и не виждат подобрение през настоящото тримесечие, като рисковете клонят към още по-негативни резултати, акцентира ЕЦБ в петък въз основа на свое проучване, което допълва и без това мрачната картина, в която редица показатели - от показанията на PMI до данните за БВП и кредитирането, сочат, че блокът се представя по-слабо от очакваното, а рисковете от рецесия нарастват.
"Продължаваме да смятаме, че затягането на паричната политика ще оказва все по-голямо влияние върху активността през втората половина на тази година", посочва в заключение Франциска Палмас, старши икономист за Европа в Capital Economics.