Потребителите в Германия плащат скъпо: Инфлацията бележи нов ръст през юни
Инфлацията в Германия бележи ново ускорение и достига 6,4% през юни спрямо същия месец миналата година.
През май годишният темп на покачване беше 6,1%.
На месечна основа през юни инфлацията се покачва с 0,3%, докато месец по-рано беше регистриран спад на цените с 0,1%.
Това показват най-новите данни на федералната статистическа служба Destatis, цитирани от БТА.
"Инфлацията леко нарасна, след като се забавяше в продължение на три поредни месеца", коментира Рут Бранд, президент на германската статистическа служба.
Цените на хранителните продукти през юни са се повишили с 13,7% на годишна база, забавяйки темпа си спрямо май, когато отчетоха ръст с 14,9%.
Следователно храните остават най-големият двигател на инфлацията сред всички продуктови групи. Цените продължават да са по-високи от година по-рано в почти всички групи храни.
"Храната остава най-големият двигател на инфлацията.
Забелязва се и ефект на базата, дължащ се на облекчителните мерки, предприети от федералното правителство през 2022 г.", казва Бранд и добавя, че подобни мерки представляват промоционалния комбиниран месечен билет от 9 евро за обществения транспорт в Германия и отстъпката за горива, а произтичащият от тях базов ефект повишава текущата инфлация.
Германските потребители са заплатили значително повече за млечни продукти (+22,3 на сто), захар, конфитюр, мед и други сладкарски изделия (+19,4 на сто).
Значително увеличение на цените на годишна база е отчетено и при зеленчуците (+18,8 на сто), рибата, рибните продукти и морските дарове (+18,5 на сто), хлябът и зърнените храни (+18,3 на сто).
Хранителните масла и мазнини обаче са стрували с 12,1% по-малко през юни на годишна база.
На месечна основа през юни спрямо май цените на храните са се понижили с 0,2%, като по-значително намаление е регистрирано при цените на пресните зеленчуци (-3,7 на сто) и млечните продукти (-1,8 на сто).
Подобен спад се наблюдава и при цените на енергията (-0,2 на сто). Цените на електроенергията (-1,1 на сто) и природния газ (-1 на сто) в Германия са били малко по-ниски от предходния месец.
Цените на енергийните стоки през юни са били с 3% по-високи, отколкото през същия месец на миналата година, след като през май регистрираха ръст с 2,6%, сочат данните.
Основната инфлация, която изключва сезонно променливите цени, като тези на енергията и храните, е 5,8% през юни на годишна основа. През май показателят спадна до 5,4%, след 5,8 на сто през април и март.
През юни стоките в Германия (+7,3 на сто) отново са поскъпнали с повече, отколкото услугите (+5,3 на сто).
Годишната инфлация в страната, измерена чрез Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се е ускорила до 6,8% през юни, след 6,3% през май.
Германия, която е четвъртата по големина икономика в света, официално се намира в рецесия.
Тя е първата голяма държава, която официално навлезе в рецесия след пандемичния шок, припомня Axios и обяснява това като резултат от болезнено високата инфлация и най-агресивния цикъл на затягане на паричната политика от десетилетия насам.
"Възстановяването на промишлената активност, подпомогнато от повторното отваряне на пазара в Китай и намаляването на натиска по веригата на доставките, не бяха достатъчни, за да измъкнат икономиката от опасната зона на рецесията", посочва в свой доклад от края на май Карстен Бржески, икономист в ING.
Въпреки че Германия може да е изложена на по-голям риск от войната в Украйна в сравнение с повечето големи икономики, това не я поставя в сериозно икономическо отклонение. Икономиката на Обединеното кралство изглежда много слаба, а на този фон световната сила САЩ отбеляза две поредни тримесечия на отрицателен растеж в началото на 2022 г., подчертават от Axios.
Междувременно, Европейската централна банка даде ясно да се разбере, че не е приключила с усилията си да намали инфлацията и продължава повишаването на лихвените проценти.
"Оптимизмът в началото на годината изглежда отстъпва място на усещането за реалност", допълва Бржески.
"Спадът на покупателната способност и намалените промишлени поръчки, въздействието на най-агресивното затягане на паричната политика от десетилетия насам и очакваното забавяне на икономиката на САЩ - всичко това говори в полза на слабата икономическа активност.", убеден е икономистът.
Проучване на Института Ifo, публикувано през юни, показа, че бизнесът в Германия се влошава за втори пореден месец – знак, че най-голямата европейска икономика е изправена пред трудна битка да се отърси от рецесията.
Индексът на бизнес климата е спаднал до 88,5 през юни от 91,5 през май. Този спад е по-силен от посочения в анкета сред анализатори на информационната агенция, която предвижда отстъпление до 90,7 пункта за юни.
"Настроенията в германската икономика се помрачиха значително", коментира президентът на Ifo Клеменс Фюст.
Икономиката е изправена пред перспективата за по-продължителна рецесия, тъй като вътрешното търсене и очакванията на износителите са отслабнали, посочва и Клаус Волрабе, ръководител на проучванията на Ifo, според когото има увеличение и на вероятността „Брутният вътрешен продукт да се свие и през второто тримесечие".
Спадът в бизнес настроението, отчетен от Ifo, съответства на понижението на експресния индекс на мениджърите по доставките (PMI).
В коментарите към него експертите посочват, че се наблюдава комбинация от по-бавно нарастване на бизнес активността в сектора на услугите и задълбочаващ се спад на производствената продукция.
От Ifo също акцентират, че производството отбелязва най-голямото си влошаване през миналия месец.