Fiat ще трябва да възстанови до 30 млн. евро неплатени данъци, разпореди Общият съд на Европейския съюз.

В същото време, по отделно дело, съдът реши, че Starbucks не дължи сходна сума за избегнати данъци.

Новината идва, след като Европейската комисия обяви, че през 2015 г. двете компании са получили нелегално данъчно третиране в Люксeмбург и Холандия.

„Starbucks приветства решението на Европейския съд, от което става ясно, че Starbucks не е получавала никакви специални данъчни третирания от Холандия. Starbucks плаща всичките си данъци, независимо къде са дължими“, коментират от компанията пред CNBC.

От Fiat не са успели да предоставят коментар към момента на публикуване на материала.

Европейската комисия стартира дело преди четири години, твърдейки, че Люксембург и Холандия са предоставили данъчни предимства на съответно Fiat и Starbucks.

Данъчните споразумение се описват от ЕК като „неестествени и сложни“, което означава, че двете компании са плащали по-ниски данъци в конкретните страни-членки на ЕС.

Комисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер каза през 2015 г., че люксембургската компания на Fiat е платила близо 0.4 млн. евро корпоративни данъци през 2014 г., докато холандското дъщерно дружество на Starbucks е платило близо 0.6 млн. евро.

В резултат на това ЕК разпореди на двете държави да съберат между 20 и 30 млн. евро за избегнати данъци от всяка една от двете компании.

Ще въведе ли ЕС дигитален данък за Facebook и Google?Европа трябва да вземе решение за дигитален данък и да поведе останалите, ако в света няма достатъчно консенсус по тази тема

Междувременно, вторият по значимост европейски съд излезе с две отделни решения по двата случая.

"Общият съд потвърждава решението на Европейската комисия за помощта, отпусната от Люксембург на Fiat Chrysler Finance Europe“, обявиха от съда. В същото време по казуса, засягащ Starbucks, Общият съд отхвърля решението на ЕК, че компанията е получавала държавна помощ в Холандия.

Fiat и Starbucks бяха против решението на ЕК,като го обжалваха в съда. Двете компании, чрез отделни дела, искаха отмяна на решението на ЕК, твърдейки, че институцията е сгрешила.

Starbucks твърдеше, че ЕК е допуснала грешка в определянето на това дали става дума за държавна помощ или не.

Fiat, от своя страна, посочи, че ЕК неправилно прилага правилата за конкуренцията.