Дори още по времето на комунизма страните от Източна Европа и бившия Съветски съюз много се различаваха по отношение на риска за потенциалните инвеститори и търговски партньори, пише "Файненшъл таймс" в статия, в която прави преглед на новите страни-членки на ЕС, озаглавена "Големи празнини в практиката и опита".

Макроикономическите опасности са най-малки в Словения - първата бивша комунистическа страна, присъединила се към еврозоната - но съвсем не са за пренебрегване, отбелязва вестникът, цитиран от БТА.

Рисковете са значително по-големи в Румъния и България, последните присъединили се към организацията страни миналата година. Както посочи Европейската комисия в годишния си доклад това лято, отбелязва "Файненшъл таймс", и двете страни изпитват
сериозни проблеми с корупцията, а България и с организираната престъпност.

Потенциалът на двете балкански държави е значителен, особено що се отнася до Румъния. В двете страни освен това няма гаранции за икономическа и политическа стабилност.

В Румъния, където брутният вътрешен продукт (БВП) миналата година нарасна със 7.7 процента, има признаци на прегряване на икономиката, като разходите в частния и обществения сектор растат бързо, а външният дефицит достигна 11.6 на сто от БВП.

Междувременно вземането на политически решения е затруднено от продължаващите политически битки между президента Бъсеску и правителството.

В България, политическата обстановка е по-стабилна, но икономиката е по-уязвима на външни влияния, като миналата година дефицитът по текущате сметка на страната достигна 14.8 на сто от БВП, пише "Файненшъл таймс".