Германското правителство активно се подготвя за евентуално внезапно спиране на доставките на руски газ с пакет за спешни случаи, който може да включва поемане на контрол над някои от критичните фирми в енергийния сектор.

Това твърдят пред Ройтерс източници, близки до кабинета.

Подготовката, ръководена от Министерството на икономиката, показва повишеното ниво на готовност по отношение на доставките на газ, който захранва най-голямата икономика в Европа и е критичен за нейната промишленост.

Руският газ представлява 55% от вноса на Германия миналата година и Берлин е подложен на натиск да намали своята зависимост от него. Още повече, че, според критиците, германските газови покупки помагат за финансирането на руската война в Украйна.

Германия заяви, че иска да се откаже от руските доставки, но очаква да разчита в голяма степен на Москва до средата на 2024 г.

Но сега управляващите в Берлин се опасяват, че Русия може да прекъсне доставките на газ едностранно и искат да имат план за действие, ако това се случи.

Правителството ще подкрепи отпускането на допълнителни заеми и гаранции за подкрепа на енергийните фирми, като им помогне да се справят с растящите цени. Освен това то би могло да вземе под крилото си критични компании, като например рафинериите, твърдят източниците на Ройтерс.

Финландия и Естония наемат заедно плаващ терминал за втечнен газСъздаването на обекта и съпътстващата инфраструктура на южното крайбрежие на Финландия ще бъде завършено до края на идната зима

Миналия месец Берлин одобри промени в законодателството, които ще позволят на държавата да поеме контрола върху енергийните компании като последна инстанция. Сега се обсъжда как тази мярка може да се използва на практика.

Един от вариантите e придобиването на контрол върху една от рафинериите на Роснефт, през която минава голяма част от вноса на руски петрол. Дялове могат да бъдат придобити и в други компании.

През 2018 г. Германия предприе подобен ход, когато държавната банка за развитие KfW купи 20% от енергийния оператор 50Hertz, за да отблъсне конкурентна китайска оферта.

По-рано тази година KfW помогна на германската енергийна фирма Uniper, на газовото подразделение на EnBW VNG и на оператора на въглищни електроцентрали Leag да се справят с нестабилността на енергийните пазари.

Германия проучва и възможностите за газов режим при спешни случаи. Енергийният регулатор в страната обмисля дали да даде приоритет на индустрията пред домакинствата, което би било обрат в настоящата политика, при която се предвижда първо да бъдат прекъснати доставките за бизнеса, ако това се наложи.

Дискусиите се развиват на фона на войната в Украйна и все по-напрегнатото противопоставяне между Москва и Брюксел, който подкрепи по-строги икономически санкции за изолиране на Русия.

Германия няма да плаща за руския газ в рублиГермания няма да плаща за руския природен газ в рубли, заяви министърът на финансите Кристиян Линднер

Руският доставчик Газпром спря износа за Полша и България миналия месец, но Кремъл отхвърли обвиненията на Европейската комисия, че Москва използва доставките на "синьото гориво" като изнудване.

Част от представителите на управляващото мнозинство в Берлин са загрижени, че ограничаването на доставките на газ от Русия може да доведе до рязко покачване на цените, позволявайки на Москва да печели от продажби извън ЕС.

Според тях, Германия достига границата на санкциите, които може да наложи.

Представителите на германската индустрия също лобират пред властта да не се забранява газовият внос от Русия.