Гърция се доближи най-много до излизане от еврозоната около 6 часа сутринта в понеделник, точно на зазоряване, в Броксел.

Алексис Ципрас и Ангела Меркел решават, че след 14 часа на мъчителни преговори са достигнали до задънена улица. Без повече възможности за компромиси, никой от двамата не вижда каквато и да била причина, за да продължи. Така нареченият Grexit вече единствената реалистична възможност.

Когато двамата тръгват към вратата, Доналд Туск, президент на Съвета на Европа, се намесва, за да попречи на умората и чувството на неудовлетвореност да сложат началото на исторически разрив в еврозоната.

“Съжалявам, но няма начин да напуснете тази стая,” заявява бившият полски министър-председател, според FT.

Спорната точка е размерът и целта на приватизационния фонд, който да бъде обезпечен с гръцки активи. Меркел настоява 50 млрд. долара от продажбите на държавни активи да бъдат насочени за изплащане на дълга.

Ципрас, от своя страна, гледа на това като на национално унижение, което би предало контрол на активи на стойност близо една трета от БВП на страната. Неговата алтернатива е по-малък фонд, чиито приходи да бъдат реинвестирани в Гърция.

Накрая се стига до компромис, след като повече от час се обсъждат над 10 различни структури. Това е крайната точка на уикенд, в който се провеждат едни от най-изтощителните и отчаяни преговори на фона на една на пръв поглед безкрайна криза, която се оказа най-големият тест за ЕС.

След близо девет часа на безплoдни дискусии в събота, повечето от финансовите министри от еврозоната достигат до твърдо заключение - Grexit може би е единствената възможна опция.

Финансовият министър на Франция Мишел Сапен предлага просто “всички да си кажат истината един на друг”, за да изпуснат парата. Мнозина от присъстващите се възползват от възможността с удоволствие.

Финландският финансов министър Александър Стуб изразява недоволството си от гърците, за това, че не могат да се реформират за половин век, според двама участници в срещата. Тогава започват контраобвинения, а гръцкият финансов министър Евклид Цакалотос странно запазва мълчание.

Препирните достигат своята връхна точка, когато германският финансов министър, който настоява за временен Grexit, нахоква председателя на ЕЦБ Марио Драги. В определен момент Волфганг Шойбле счита, че към него се подхожда снизходително и казва на шефа на ЕЦБ, че “не е идиот”. Коментарът идва в повече на председателя на Еврогрупата Йерун Дейселблум, който отлага срещата за следващата сутрин.

След като не успяват да достигнат до споразумение в събота, от Еврогрупата предават щафетата в неделя на лидерите на ЕС, за да започнат собствена сесия, която продължава през цялата нощ.

С напредването на времето и след като неделя преминава в понеделник, вероятността за Grexit става все по-реална, твърдят участници, като различията между недоспалите политици и дипломати се задълбочават.

Според един от участниците в преговорите, на този етап вече Германия компроментирала преговорите, а не гръцкият министър-председател Алексис Ципрас. В определен период Ципрас дори трябва да изслуша лекция от страна на словенския министър-председател Миро Церар, срещу което италианският премиер Матео Ренци възразява.

В крайна сметка френският президент Франсоа Оланд, който се бори, за да остави Гърция в еврозоната, кани Меркел и Ципрас в офиса на Туск, за да финализират компромисно решение за приватизационния фонд. Въпреки че в крайна сметка се оказват успешни, преговорите изглежда са обтегнали френско-германските отношения в сърцето на ЕС.

“В Германия имаше силен натиск за Grexit. Аз отказах подобно решение,” заяви Оланд, след като споразумението бе постигнато.

Конкретно за приватизационния фонд Оланд е подкрепил Ципрас. Това бе въпрос на “суверенитет,” заяви френският лидер. “Нищо нямаше да е по-лошо от това да бъде унижена Гърция. Гърция не търсеше подаяния, а солидарност от еврозоната.”

Оланд също така е настоял вероятността за временно излизане на Гърция от еврозоната, което бе предложено от Шойбле, да бъде премахната от крайния документ.

В крайна сметка от срещата излязоха дипломати със замъглени очи, които не бяха сигурни кой е надделял в маратонските преговори. Те изглежда обаче бяха единодушни за това кой е пострадал най-много.

“Те разпънаха на кръст Ципрас вътре,” твърди участник в преговорите.