Масовата миграция на работна сила към Западна Европа лишава бившите комунистически държави от квалифицирана работна ръка и застрашава икономическото им развитие, пише в. "Вашингтон пост", цитирайки аналитици и официални лица.

Вестникът се позовава на Международната организация по миграцията, според която България още преди влизането си в ЕС е получавала значителни доходи във вид на парични преводи от български работници, работещи в чужбина. През миналата година около 500 милиона долара или 3 процента от националния доход са били получени от български работници на работа в чужди страни.

Квалифицираните работници - от водопроводчици до електротехници и от медицински до компютърни специалисти - се насочват на Запад в търсене на заплати, които да съответстват на квалификацията им, пише вестникът.

Той цитира австрийския Институт за международни икономически изследвания, който
посочва, че проблемът с недостига на квалифицирани специалисти засяга повечето страни в Централна Европа.

Особено е тежко положението в Полша, която през последните 3 години е изгубила
1.2 милиона работници, което съставлява 3 процента от населението й.

Страната ще бъде домакин на Европейското първенство по футбол през 2012 г. и ще се наложи да използва затворници за изграждането на нужните спортни съоръжения.

Полша търси таланти в Китай и Индия, а Чешката република и Словакия стартираха програма за наемане на работници в бившите съветски републики Украйна, Беларус,Таджикистан и Узбекистан.

Икономистите в Централна Европа изразяват опасение, че недостигът на работна ръка може да се отрази зле върху притока на инвестиции, а инвестициите създават новите работни места и задържат работниците да не напускат страните си.