Надпревара за влияние: Кой ще контролира борбата с прането на пари в Европа
Надпреварата кой ще бъде домакин на агенцията на ЕС за борба срещу изпирането на пари се разгаря с всеки ден.
Потенциалният избор на местоположение противопоставя Изтока на Запада, малките на големите, основателите на блока на новоприсъединилите се, пише в анализ Euronews.
След поредица от банкови скандали ЕС иска да затегне правилата си за мръсни пари, но се сблъсква с проблема къде да настани 400-те служители, които ще ги контролират и 10 000 квадратни метра офис пространство, от коeто те ще се нуждаят.
Процесът по кандидатстване приключи миналата седмица, а сред основните играчи в надпреварата са Париж, Франкфурт, Рим, Мадрид, Брюксел, Виена, Рига, Вилнюс и Дъблин.
Основните институции на блока се намират в Брюксел, Люксембург и Страсбург, но 40-те специализирани агенции са разпръснати из 27-те държави-членки и обхващат различни области - от космическите изследвания до равенството между половете.
Възможността да приемат тези институции е ценна за всички страни от блока.
Битката за домакинство на лекарствените и банковите органи на ЕС, принудени да напуснат Лондон след Брекзит, беше толкова оспорвана, че победителите трябваше да бъдат избрани чрез жребий на късмета, припомня Euronews.
Сега подобно противоборство се води и за все още несъздадения орган на ЕС за борба с изпирането на пари (AMLA), който според плановете, обсъждани от законодателите, ще осъществява пряк надзор върху контрола на мръсните пари в около 40 от най-рисковите трансгранични финансови институции и ще следи за високорискови сектори като търговията с благородни метали и произведения на изкуството.
Немска практичност
Най-голямата страна членка на ЕС, Германия, изтъква, че новата агенция трябва да бъде във Франкфурт, за да може да работи ефективно от първия ден.
"AMLA трябва да бъде разположена в банков център", заяви германският министър на финансите Кристиан Линднер пред аудитория в Брюксел, като се застъпи за мястото, където вече се намират надзорните органи на Европейската централна банка.
"Нито един град не е толкова уникално разположен, за да насърчи този вид сътрудничество", подчерта той.
Но ако Германия изтъква съществуващата си мощ, то нейните съперници твърдят обратното - и казват, че е несправедливо най-старите и най-големи членове на ЕС да получават цялата щедрост на блока.
"Ирландия е в центъра на Европа по отношение на нашето участие, въпреки че е остров в нейната периферия", заяви пред Euronews Дженифър Карол Макнийл, министър на финансите.
Въпреки че е член на ЕС от над 50 години, Ирландия е домакин само на една, "много малка" институция на ЕС - агенцията за пазара на труда Eurofound.
Кой е най-атрактивен
Политиците заявиха, че одобреният кандидат трябва да привлече първокласен персонал. Този фокус може да бъде добра новина за кандидати като Виена, която постоянно е оценявана като най-приятния за живеене град в света.
Но бъдещите седалища на AMLA ще бъдат проверявани и по отношение на собствените им постижения в борбата с незаконните финанси. Ако агенцията бъде разположена в гореща точка за пране на пари, това най-малкото ще се отрази зле на репутацията на блока.
Това принуди кандидати като Литва да се защитават.
Доклад от 2022 г. на звеното за борба с изпирането на пари на Съвета на Европа Moneyval заплаши да отправи официално предупреждение към балтийската държава, след като установи, че тя не регистрира счетоводители и агенти на недвижими имоти в съответствие с международните норми.
Това не е цялата история, заяви пред Euronews министърът на финансите Гинтаре Скайсте. Според нея зеленият, дигитален и талантлив град Вилнюс е идеалният дом на AMLA.
Литва вече е изчистила правилника си за криптовалутите и има още един законопроект за борба с изпирането на пари, който ще бъде внесен през тази парламентарна сесия, каза министърът пред Euronews, което означава, че становището на Moneyval скоро може да бъде неактуално.
Тя също така цитира конкурентно проучване на мозъчния тръст Базелски институт за управление, което поставя Литва сред десетте държави с най-нисък риск от пране на пари в света, заедно с Дания и Андора.
Преди няколко години латвийската банка ABLV беше ликвидирана, след като Министерството на финансите на САЩ я обяви за проблемна по отношение на прането на пари, а Danske Bank се призна за виновна и се съгласи да конфискува 2 млрд. долара за незаконни плащания в Естония.
Скайсте се дистанцира от тези съседи, но смята, че има геополитически аргументи да се избере балтийска страна в условията на руска агресия. "Една институция, работеща в областта на борбата с изпирането на пари, би била силен сигнал за страните, граничещи с Европа. Тя би показала знак за солидарност и доверие в региона."
Политическо влияние
Окончателните решения относно местоположението на AMLA трябва да бъдат взети съвместно от Съвета, който обединява държавите членки на ЕС и от законодателите в Европейския парламент.
Ако финансирането от ЕС се насочи към избирателните райони на тези законодатели, които имат най-голямо влияние, това би могло да благоприятства кандидатурата на друг голям участник в ЕС - Испания.
Страната в момента председателства Съвета на ЕС и разполага с един от двамата евродепутати, които ръководят работата на парламента по новата агенция - Ева-Мария Попчева. Въпреки това испанските официални лица отричат всякаква пристрастност към собствения си избраник, Мадрид и твърдят, че са просто честни посредници в преговорите по закона за AMLA.
"Не мисля, че на този етап участието в ротационното председателство би осигурило допълнително предимство", заяви пред Euronews Карлос Куерпо, генерален секретар на Министерството на финансите в Испания. "От наша страна ще има ясно разграничение, когато разглеждаме кандидатурата на Мадрид".
Куерпо заяви, че кандидатурата на Мадрид е "най-силното цялостно предложение", което предполага, че то може да издържи само на себе си - но също така допълни, че е "крайно време" голямата столица най-накрая да се сдобие с институция на ЕС.
Процесът на подбор на вариантите ще бъде сложен и ожесточен. И това е само един от няколкото текущи спора, свързани с финансовия сектор. Министрите на финансите също така водят битка за фискалните правила и кой да управлява Европейската инвестиционна банка – позиция, за която испанката Надя Калвиньо е водещ кандидат.
И все пак, и Куерпо, и Линднер отричат да има каквото и да било припокриване между тези вече сложни преговори.
"Не би трябвало да има какъвто и да е вид пазарене коя държава членка би могла да бъде домакин на AMLA. Има аргументи за Франкфурт, които не са свързани с никакво друго решение, което трябва да вземем през следващите седмици и месеци.", допълва Линднер.