Втората кралска сватба в историята на Албания и първа след падането на комунизма се състоя миналата събота, когато крал Лека II се ожени на пищна церемония за дългогодишната си годеница Елиа Захария, съобщава Daily Mail.

Двамата се сгодиха в Париж през 2010 г., но започнаха да планират големия ден едва преди няколко месеца. Сватбата премина с цялата пищност, която подобни събития предполагат, в присъствието на представители на около 20 кралски семейства от целия свят. Сред тях беше принц Майкъл от Кент, който е първи братовчед на британската кралица Елизабет II.

На сватбата присъстваха също принцеса Леа от Белгия и испанската кралица София. Пищната церемония се състоя в албанската столица Тирана. Албанското кралско семейство беше прогонено от страната през 1939 г., след нахлуването на италианските фашисти.

След Втората световна война, когато комунистите вземат властта, крал Зог - дядо на крал Зека, и семейството му са обявени за предатели, лишени са от властта си и са премахнати от учебниците по история. Според местни анализатори сватбата ще потвърди статута на албанското кралско семейство и ще върне спомена за наследството на крал Зог.

„Фактът, че над 20 кралски семейства и повече от 100 аристократи от цял свят участват в тази сватбена церемония показва одобрението, което има албанското кралско семейство“, казва анализаторът Сюлейман Ганай.

„Това е най-добрият отговор за всички, които фалшифицираха историята на нашата държава и отрекоха легитимните права на кралското семейство“, допълни той. Церемонията беше посрещната с безразличие от някои албански младежи, докато хора от по-старото поколение твърдят, че държавата е била по-добре при управлението на краля преди идването на комунизма.

„Дядо му (крал Зог) допринесе много за Албания и предприе реформи, за да подобри икономиката на страната и дори реформира социалния живот. Не трябва да забравяме крал Зог - мюсюлманин, който се ожени за католичка и откри пътя към религиозната толерантност в страната.

По негово време албанците бяха много по-свободни, отколкото при комунизма. Но комунистите опитаха да изкривят образа му“, казва 70-годишният пенсионер Фатмир Кафа.