Парламентът на Гърция нареди да бъде разследвана дейността на бившето социалистическо правителство за евентуално преднамерено раздуване на данните за бюджетния дефицит през 2009 г., предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.

Миналия месец гръцки магистрат, който отговаря за борбата срещу икономическите престъпления, поиска да започне разследване срещу бившия премиер Георгиос Папандреу и бившия финансов министър Георгиос Папаконстантину, който сега е министър на околната среда, съобщи агенция АНСА. Според прокурора Григорис Пепонис правителството на Папандреу нарочно е завишавало данните за дефицита в обществения сектор, за да оправдае съкращенията пред гърците и да притиска Брюксел за повече помощи.

Шефът на гръцката статистическа служба Андреас Георгиу отрича вина, но призна, че статистическият институт е бил подлаган на натиск. "Докато оформяхме данните, бяхме подлагани на натиск от някои членове на борда на института да не следваме правилата, а да дискутираме цифрите, преди да ги представим на Евросъюза. Аз, разбира се, отказвах", заяви наскоро Георгиу. Разследването на шефа на статистиката започнало, след като професорът по икономика от университета в Солун Зои Георганта заяви, че бюджетният дефицит през 2009 г. е бил нарочно вдигнат изкуствено до 15.4%, за да се оправдаят мерките на правителството на Георгиос Папандреу.

Със 168 гласа "за" и 76 "против" тази нощ парламентът реши да разследва твърденията на двама бивши служители от Статистическото управление, че данните за бюджетния дефицит през 2009 г., изчислен тогава на 15.4 на сто от брутния вътрешен продукт на страната, били преднамерено завишени.

Гръцките социалисти, които от ноември управляват в коалиция с консерваторите от "Нова демокрация", отхвърлят твърденията за преднамерено завишаване на дефицита, но подкрепиха искането за разследване с цел да опровергаят обвиненията срещу тях, посочва АП.

Огромният бюджетен дефицит на Гърция за 2009 г. всъщност предизвика дълбоката финансова криза в страната, изтъква АП.