Правителството на Русия може да въведе ограничителни мерки и върху суровия петрол, за да стабилизира цените на нефтопродуктите. „Ако по време на мониторинга, който се провежда в момента за наличието на обективни условия за стабилизиране на цените, не видим положително движение, то ще има и допълнителни мерки, които ще засегнат основно суровините за производство на бензин", каза вицепремиерът на страната Игор Сечин на заседание на правителствената комисия по въпросите на горивно-енергийния комплекс, информира ИТАР-ТАСС.

Според него правителството има сериозни претенции към доставчиците на суровината. По данни на Сечин, в търговията на Санкт Петербургската стокова борса участват едва осем компании - Роснефть, Газпром нефть, ЛУКОЙЛ, ТНК-ВР, Сургутнефтегаз, Башнефть, Руснефть, Альянс. „А добивните компании у нас са много повече, но защо всички останали не участват на борсата", се възмути той, като добави, че „дефицитът на работа през борсата създава предпоставки за нереални цени - борсата, без да има наличните обеми, реагира с повишаване на цените".

„На срещата участваха и представители на петролни рафинерии, които не са част от вертикално интегрирани компании, а ние имаме въпроси по повод участието им в борсовата търговия", каза той. При това вицепремиерът има претенции и към някои вертикално интегрирани компании. „Това засяга най-вече групата Газпром, с най-голяма преработка в Салаватнефторгсинтез", каза той.