Вдругиден премиерът Владимир Путин ще пристигне в България, за да присъства лично на капитулацията на тази страна пред "Южен поток". Планира се ръководителите на "Газпром" и Българският енергиен холдинг да подпишат най-накрая създаването на съвместно предприятие, което ще проектира, строи и управлява българския участък, коментира "Время новостей".

Вчера българското правителство ободри текста на договора, след което Владимир Путин обсъди по телефона с премиера Бойко Борисов дневния ред на предстоящата визита. "Премиерите продължиха /обсъждането на/ темите, свързани с реализирането на общите проекти в енергийната област", заяви говорителят на руския премиер Дмитрий Песков, цитиран от РИА "Новости".

Според него е станало дума и за "други въпроси от двустранното сътрудничество". Подписването на документа между "Газпром" и БЕХ ще се състои три години след като Русия и България поставиха подписите си под междуправителствения договор. И в двете страни оттогава се смениха правителствата, но в София на власт дойде лидерът на дясноцентристка партия Бойко Борисов, който веднага замрази всички проекти за енергийно сътрудничество с Москва, стартирали при социалистите /освен газовата тръба в списъка влизат строителството на два блока на АЕЦ "Белене" и петролопроводът Бургас-Александруполис, който трябва да заобиколи пренатоварените и контролирани от Турция проливи Босфор и Дарданели/.

Руската страна уговаряше, заплашваше България със съд /по договора за строителство на АЕЦ/ и с промяна на маршрута на газопровода /намеквайки, че може да изведе тръбата на румънския бряг/, през лятото направи малка отстъпка за газа /около 10-15 долара за хиляда куб.м./, но до скоро време не можеше да постигне осезаем напредък. Г-н Путин по време на неофициалната среща по случай своя рожден ден даже се оплака от България на своя приятел, италианския премиер Силвио Берлускони и той обеща "да поработи дипломатически" с Бойко Борисов, за да престане последният да прави спънки на "Южен поток".

Официално италианската ЕНИ все още остава партньор на "Газпром" в проекта, а г-н Борисов и синьор Берлускони се смятат за приятели. Дали италианският премиер е удържал на думата си, не е известно със сигурност, но след това президентът на "Газпром" Алексей Милер наистина имаше много плодотворна визита в София. Заявявайки, че България е съгласна да създаде смесено предприятие още през ноември, а не да чака до февруари 2011 г. /както се настояваше преди това/.

Тези дни "Газпром" и БЕХ обявиха началото на търг за компании, които ще разработят техническата и икономическа обосновка на българския участък.

Въпреки това не трябва да се очаква този принудителен съюз да има лесен живот. Рисковете, че работата ще завърши с гръмък развод или ще се протака с елементи на малък саботаж, както вече се случва в отношенията между "Газпром" и ЕНИ, са много големи. Прекалено голямо е желанието на Брюксел /а днешното българско правителство и силно ориентирано към Европейската комисия и Вашингтон/ да построи тръба от Каспийския регион, заобикаляйки Русия.

А София, както е известно, също така е член на консорциума и потенциален транзитьор при този газопровод. Освен това, без благословията на европейските власти новата тръба ще има проблеми със закона. Ако проектът не получи привилегирован статут / TEN/ или проект, "представляващ интерес за Европа", той ще попадне под регулацията на третия енергиен пакет. Тогава смесената компания на "Газпром" и БЕХ ще се лиши от правото да управлява тръбата, а независимият оператор ще бъде принуден за осигури свободен достъп до нейните мощности. При подобни обстоятелства никакво изграждане няма да има. Подобни рискове "Газпром" не може да си позволи.

Перспективите на двата други проекта - петролен и атомен - изглеждат още по-зле. Очевидно те нямат международен застъпник в лицето на Берлускони. Нещо повече, Бургас-Александруполис е проблем за италианците, тъй като се конкурира за суровинните ресурси с техния проект Самсун-Джейхан /през Турция/, заобикалящ проливите. А за АЕЦ "Белене" България просто няма пари и готов инвеститор, освен "Росатом". София не желае да взима кредити от Русия по политически съображения. Впрочем, българската страна не предвижда пари и за финансирането на своите 50% от "Южен поток" и това е допълнителна заплаха за нормалната работа на смесената компания.

Източник: БГНЕС