Срив на производствена активност в няколко европейски държави през октомври
Производствената активност в много европейски държави продължава да спада, а в някои от тях достига многогодишно дъно, сочи индексът на мениджърите по доставките (PMI), представен от S&P Global.
Във Великобритания през октомври спадът продължава с най-бързия си темп от октомври 2020 г. и достига 46,2 спрямо 48,4 през септември, сочат данните. Всяка цифра под 50 означава свиване на икономиката.
Новите поръчки са се свили най-бързо от май 2020 г. под натиска на слабия вътрешен пазар, а зле се представя и външният пазар. В резултат през октомври се наблюдава спад на заетостта, на покупателната активност и на бизнес оптимизма сред производителите.
Подобна е картината в Нидерландия - спадът на производството продължава и през октомври, като новите поръчки, износът, производството и потреблението спадат с ускоряващ се темп, сочат данните на S&P Global.
Индексът на мениджърите по доставките пада до 47,9 спрямо 49 през септември. Той е бил на подобно ниво през юли 2020 г., в края на първия локдаун. Производителите съобщават за рязък спад на търсенето през октомври, който отразява икономическата несигурност и високите цени на енергията. Спадът е най-сериозен от 2009 г., ако не се смята първата половина на 2020 г.
В Швеция производствената активност се свива за трети пореден месец, сочат данни на Swedbank. Индексът на мениджърите по доставките пада до 46,8 спрямо 48,9 през септември. Според анализатора Йорген Кенемар все по-слабата световна икономика въздейства негативно на развитието на местната.
Производственият сектор в Чехия през октомври се е свил с най-бързия си темп от 2 години и половина поради слабо търсене и рязък спад на продукцията, сочат данните на S&P Global. Индексът на мениджърите по доставките се е понижил значително до 41,7 спрямо 44,7 през септември. Спад на търсенето от европейските пазари, които са основни за Чехия, са главната причини за понижението.
В Гърция сезонно изгладеният индекс на мениджърите по доставките пада до 48,1 спрямо 49,7 през септември. Макар и умерен, ако се сравни с другите страни, спадът е най-сериозният в Гърция от декември 2020 г. и е вторият най-бърз от близо две години насам. А причините са едни и същи – слабо търсене, по-ниски нови поръчки, високи цени на енергията и галопираща инфлация.