"България и Албания са един добър пример за Гърция. Там не обичат да плащат данъци, но преди няколко години въведоха 10-процентов плосък такъв, който е много лесен за събиране. И днес тези икономики растат", отбеляза в интервю милиардерът и някогашен кандидат за президент на САЩ Стив Форбс, съобщи БГНЕС.

"В Гърция става точно обратното. Там не приложиха ориентирани към растеж мерки и направиха много малко истински съкращения на разходите в правителствения сектор. Следователно взеха най-лошото и от двете и икономиката им потъва", изтъкна републиканецът.

Европа върви в грешната посока на два фронта. Тя позволява на Гърция да преструктурира дълговете си с частните кредитори, като не прави нищо за подпомагане на растежа, от който се нуждае за по-продължително възстановяване. Атина убеди близо 85% от частните си кредитори да претърпят загуби като преструктурират дълговете си, а в споразумението бяха включени "клаузи за колективни действия", които на практика правят сделката фалит, посочи експертът.

"Това е чист фалит. Те успяха да го сторят по начин, който не мъти водата на банковата система. Но в интерес на истината не създадоха условия, които позволяват на Гърция да се развива отново", заяви Форбс.

Преструктурирането на дълговете с частните кредитори бе едно от задължителните условия за отпускане на спасителния пакет на стойност 172 млрд. долара. Средствата ще държат Европа над водата дълго време, но без дълготрайни реформи, кризата ще почука отново на врата на Атина и останалите проблеми държави като Португалия, Испания и Италия.

"Трябва да реформирате икономиките изцяло и да премахнете бариерите за бизнеса, който среща трудности в Италия и Гърция. Реформирайте трудовото си законодателство, за да получите гъвкавост на пазара на труда. Така наемайки някого на работа, няма да се чувствате сякаш сте оженени за него за цяла вечност. И проведете радикални реформи на данъчната си структура", препоръча американецът.

Бъдещето на Гърция не е никак розово. След време тя със сигурност ще напусне еврозоната, изтъкват с увереност редица други видни експерти.