Парите, похарчени за трансфери на футболисти, удрят рекордната стойност от 5.44 млрд. доларапрез отминалото лято, сочат данни на FIFA, цитирани от BBC.

Клубовете от петте най-популярни футболни лиги в Европа оформят цели 77.5% от общата сума, похарчена за трансфери по света, или 4.21 млрд. долара.

Английските клубове традиционно са похарчили най-много средства за нови футболисти или общо 1.44 млрд. долара.

„Това е пето поредно лято, в което техните разходи надхвърлят 1 млрд. долара – нещо, което досега не е правено от нито една друга асоциация”, посочват от FIFA.

От октомври 2010 годин всички транасфери на играчи между клубове от различни футболни лиги трябва да бъдат осъществени чрез системата на FIFA International Transfer Matching System.

Най-новите данни не включват разходите за трансфери на футболисти на местно ниво.

Спрямо предходното лято разходите на клубовете от петте най-големи европейски лиги (Англия, Италия, Испания, Германия и Франция) са нараснали с 6.6%, като фактор за този ръст се явява италианското първенство със скок в харчовете в размер на 74.7% и Испания с ръст от 42.2%.

„Големите пет играят нарастващо доминантна роля на международния трансферен пазар, когато говорим за разходи”, пишат от FIFA.

Данните на FIFA показват, че през последния летен трансферен прозорец са били осъществени 8 401 международни трансфера.

59.1% от трансакциите са за играчи свободни агенти, 15.7% са окончателни трансфери, 13.8% са сделки за наем, а 11.4% са за играчи, връщащи се от период, в който са били отдадени под наем.

Едва 18.2% представляват трансфери, за който е била платена трансферна цена.

Залози за 136 млрд. евро по време на световното в РусияНяма манипулирани мачове по време на турнира в Русия, заключи FIFA

Общата сума на парите, покарчени за международни трансфери през настоящата 2018 година, достига 7.11 млрд. долара или с 11.5% повече спрямо цялата минала 2017 година.

Най-големите харчове, като изключим клубовете от петте най-популярни първенства в Европа, идват от Саудитска Арабия. Клубовете там са похарчили общо 152.1 млн. долара за трансферни суми през отминалото лято, което е цели 485% ръст спрямо миналата година.

Междувременно китайските клубове също отчитат сериозен ръст в харчовете от 105% на годишна база.