Зетят на Тръмп сключи конфликтната сделка за сградата на бившата югославска армия
Сръбското правителство пренебрегна критиките, подписвайки споразумението
След години на тайни преговори със сръбския политически елит инвестиционната компания на Джаред Къшнър Affinity Partners официално получи разрешение за 99 години да изгради луксозен комплекс в Белград.
Кушнър е зет на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и беше старши съветник по време на управлението на Тръмп в Белия дом от 2017 г. до началото на 2021 г. Сделката се сблъска с възмущение в Сърбия, съсредоточено най-вече около историческото значение на парцела - по-специално, че американска компания ще преустройва символа на водената от Вашингтон бомбардировъчна кампания.
"Правителството на Сърбия избра авторитетна американска компания за партньор в това начинание, която ще инвестира в съживяването на комплекса на бившия Федерален секретариат за национална отбрана", заяви в писмено съобщение Горан Весич, министър на строителството и инфраструктурата на Сърбия, цитиран от Politico.
Преговорите за реконструкция на щаба на югославската армия с Тръмп и семейството му датират от 2013 г. Тогава тогавашният министър-председател Ивица Дачич разкри интереса на бившия президент към изграждането на луксозен хотел върху първокласния имот в Белград.
Сегашното правителство беше принудено да признае преговорите с Affinity Partners, след като по-рано тази година опозиционен политик изнесе подробности за сделката.
"Ще възстановим сградата 25 години след като тя беше разрушена при бомбардировките. В продължение на четвърт век никой, преди това правителство, не е мислил за обновяване на комплекса", пише още в изявлението на Весич.
Антисистемните позиции на Тръмп и близостта му с автократите съвпадат добре със сръбския президент Александър Вучич, който наскоро организира грандиозно посрещане на китайския президент Си Дзинпин и отказва да участва в санкциите срещу Русия.
Критиците подозират, че сключването на сделки със зет му може да е начин да се разплати за потенциални услуги в случай на втора администрация на Тръмп.
Историческото значение на обекта, с руините припомнящи за бомбардировките на НАТО, също предизвиква силни емоции сред сърбите, пише Politico.
Центърът на армейското разузнаване е превърнат в ефективно неизползваем и оттогава до голяма степен остава недокоснат в продължение на десетилетия. Бомбардировките на НАТО над Югославия през 1999 г., последвали кървавите конфликти в Хърватия, Босна и и Косово, остават основният източник на сръбските националистически претенции и оплаквания - а именно, че са били несправедливо набелязани от Запада заради ролята на правителството им във войните.
Всеки политик в Сърбия използва събитието, за да подклажда антизападни и особено антиамерикански настроения. То е и любима тема за разговор на руския президент Владимир Путин, често използвана за подчертаване на пресилена намеса на Запада.
Това обаче не спира плановете за развитие, въпреки иронията, че американска компания участва в преустройството на района.
Сръбското правителство се опита да смекчи удара, като обяви, че на територията на парцела на Кушнър ще бъде изграден и мемориален комплекс.
"Мемориалният комплекс ще бъде финансиран от инвеститорите и ще бъде собственост на Република Сърбия, която ще вземе решение за програмното съдържание и ще го управлява", обясни Весич в изявлението.
Това породи повече въпроси, отколкото успокои страховете. За да може мемориалният комплекс или музеят, посветен на жертвите на бомбардировките, да намери истински отзвук сред сърбите, той ще трябва да бъде силно критичен към САЩ и НАТО. Някои обаче смятат, че това е невъзможно, тъй като създаването му ще бъде поверено на американска компания.
Политици от опозицията, включително Александър Йованович Чута от "Екологично въстание", който пръв разкри плановете, обявиха протести.
"Знаем какво ще направим. Екологичното въстание ще попречи на осъществяването на този проект както физически, така и юридически", казва Йованович пред Politico.