Турция планира да построи ново летище в Истанбул, което според страната ще бъде най-голямото в света и ще може да обслужва 150 милиона пътници годишно.

Стойността на проекта за изграждането на летището се оценява на над 7 млрд. евро.

Министърът на транспорта на Турция Бинали Йълдъръм обяви, че крайният срок за подаване оферти за изпълнение на проекта е 3 май.

Новото летище ще бъде третото в Истанбул и ще има общо шест писти. Засега не става ясно кога ще бъде обявен победителят в тръжната процедура.

Летището се очаква да увеличи транспортния капацитет в региона и да засили ролята на Истанбул, който служи като транспортен център за националния превозвач на Турция Turkish Airlines.

"Когато достигне пълния си капацитет, новото летище ще бъде най-голямото в света по брой на обслужваните пътници," каза Йълдъръм на пресконференция в Анкара. "Според нашите изчисления целият проект ще струва над 7 млрд. евро."

Турската икономика, която е най-бързорастящата в Европа, отчита сериозен напредък през последното десетилетие под ръководството на министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган и се превърна в основен търговски партньор на Европа и Близкия изток.

Изпълнението на проекта е разделено на четири етапа, като в края на първия етап летището трябва да разполага с капацитет да обслужва 90 милиона пътници годишно според Йълдъръм. То ще бъде построено на парцел от близо 90 000 кв. м. в европейската част на Истанбул.

"В крайна сметка летището трябва да достигне капацитет от 150 милиона пътници годишно. Първият етап трябва да бъде завършен през 2017 г." заяви той.

Обявата за тръжната процедура ще бъде поместена в турския държавен вестник днес.

Турският летищен оператор TAV и строителната компания Limak са сред компаниите, които са проявили интерес към участие в процедурата.

TAV държи правата за управлението на летище Ататюрк в Истанбул, което е най-голямото в страната, до 2021 г. Турските власти ще компенсират компанията при евентуални загуби, ако третото летище започне да функционира, докато VAT все още управлява Ататюрк.