Ръководителите на индустриално развитите страни от Г-7 изразиха днес сериозни опасения относно състоянието на развиващите се икономики. Министър-председателят на Япония Шинзо Абе направи дори аналог с финансовата криза от преди осем години.

Абе посочи, че цените на суровините са се понижили с 55% от 2014 година насам - или същия темп, с който отбелязаха загуба по време на финансовата криза. Този факт до голяма степен може да се смята като „предупреждение за изникване на нова криза с размерите на тази от фалита на Lehman Brothers”, коментира Абе, цитиран от изданието Nikkei.

Японският министър-председател заяви още, че лидерите на страните от Г-7 са се съгласили, че има нужда от гъвкави мерки за „стимулиране“ на световния ръст, но времето и степента им зависят конкретно от всяка една страна. Някои страни обаче не виждат нуждата от подобни действия, допълва още Абе.

По-конкретно Великобритания и Германия се обявяват срещу нуждата от приеманета на подобни допълнителни фискални стимули.

„Лидерите на страните от Г-7 изразиха мнението, че развиващите се страни са в много тежка ситуация, макар и да преобладават схващанията, че настоящата ситуация все още не е криза“, коментира Абе след първия ден от двудневната среща на страните, провеждаща се в Япония.

Между юни 2014 година и януари на тази година цените на суровините загубиха 55%. С толкова поевтиняха те през периода между юли 2008 и февруари 2009 година, след колапса на Lehman, припомни още Абе.

Според някои специалисти, японският министър-председател използва срещата на страните от Г-7 като повод, за да отложи планираното повишение на данъка върху добавената стойност от осем на 10%, която трябваше да се случи до април на следващата година.

Сред другите обсъждани теми по време на срещата са кризата с бежанците в Европа, тероризмът и кибер-престъпността.