Работата на Ървинг Пикард е да намери начини да възстанови парите, които Мадоф е откраднал от жертвите си и да им ги върне. Той е назначен от съда, а много хора гледат на него като на съвременен Робин Худ.

Той обаче е събрал много повече пари за себе си и за няколко адвокатски фирми, отколкото за хората.

До сега услугите на неговата фирма са на стойност 554 млн. долара, плюс разноските по делата. А колко пари е върнал на ограбените? 330 милиона долара.

Господин Пикард, който работи за компания Baker & Hostetler, таксува по 850 долара на час за услугите си.

В последните години Пикард работи по над 1000 дела, като заяви, че ще търси връщане на 100 млрд. долара. Всъщност инвестираните средства от жертвите на Мадоф са 17.3 млрд. долара. Стойността на цялата Понци схема е 65 млрд. долара, но тази сума е „надута“ от измислени печалби на Мадоф.

Пикард обяви водещи банки и финансови институции в това, че са помагали на Мадоф като са си затваряли очите пред тревожните знаци, показващи, че той може би оперира схема за измама. Неговите искове срещу UniCredit, HSBC и JPMorgan Chase обаче бяха отхвърлени от съдиите.

Според експерти няма начин Пикард да събере 17.3 млрд. долара за жертвите. В най-оптимистичния вариант той ще набере половината от тази сума.

За сега той е постигнал договаряния за 9 млрд. долара, а е върнал около 330 млн. долара. Много от тези договаряния обаче се оспорват в съда и няма да бъдат изплатени.

Междувременно таксите по делата и услугите на фирмата на Пикард се трупат. На последното дело дори съдията попита защо фондът, търсещ да възстанови средствата на жертвите, се представлява от цели 4 адвокати и не е ли това прекалено разточително. На това главния адвокат отговори, че може да се наложи да се консултира с колегите си по някой въпрос. На това съдия Ракоф отговори саркастично „А ако не ви се наложи да се консултирате, това означава ли, че трябва да им се плаща?“