Новата операционна система на Apple за iPhone и iPad въвежда промени на пазара на компанията за софтуер, създаден от трети страни, за да задоволи разработчиците на приложения и да добави нови т. нар. приложения за добавена реалност, съобщава Reuters.

Системата, наречена iOS 11, ще бъде пусната днес преди двата нови телефона – iPhone 8 и iPhone X, да започнат да пристигат до клиентите съответно в петък и на 3 ноември.

Най-видимите промени ще настъпят в App Store, който е гръбнакът на сегмента с услуги на
Apple. В последните девет месеца той донесе приходи от 21.5 млрд. долара - повишение с 19% спрямо същия период на предишната година, на фона на нарастването само с 5% на общите продажби.

Магазинът е с променен дизайн, за да даде на разработчиците на приложения повече пространство за снимки и текстове за описание на софтуера им. Разработчиците отдавна се оплакват, че софтуерът им трудно се намира в магазина на Apple, освен ако потребителите не напишат точното име на приложението или не последват линк към него.

Редизайнът прави App Store много по-чист и е насочен към разрешаването на основния проблем на магазина – имаше толкова много приложения, че ако не знаехме какво точно търсим, трудно щяхме да намерим каквото и да било“, казва Каролина Миланеси, анализатор в Creative Strategies.

Новият магазин дава видимо място на игрите. Очаква се те да съставляват 75% от приходите на App Store на Apple, прогнозира компанията App Annie, която събира и анализира пазарни данни за мобилните приложения.

Повечето от тези приходи идват под формата на т. нар. покупки в приложението, където играчите правят покупки на жетони, скъпоценни камъни и други дигитални предмети, за да отключват нови части на играта.

Но може би най-голямата промяна в iOS 11 ще бъде дебютът на приложенията за добавена реалност, при която дигитални снимки се наслагват върху реалния свят.

Apple направи голяма част от това реалност, но наглед по-малка характеристика може да помогне за разпространението на приложенията за добавена реалност: запис на всичко, което се случва на компютърния монитор.

При тестовете Адам Дебрецени, създател на приложение, което позволява на потребителите да виждат триизмерна карта на фитнес дейност, като каране на колело или тичане, бил изненадан колко ентусиазирано потребителите споделяли записи на компютърния монитор на приложения за добавена реалност като неговото.

„Мисля, че това ще помогне на игрите с добавена реалност да се превърнат в хит и да получат по-добро разпространение“, казва той.