Слънчев град в Северна Австралия се надява след две години да използва само соларна енергия. Градът бе избран за строеж на соларна топлоелектрическа централа, предаде Ройтерс.

Отдалеченият град Клонкъри държи рекорда за най-горещ ден, регистриран в Австралия. Градът ще може да генерира електричество не само през рядко облачните дни, но и през нощта от централата, която ще излъчва топлина, съхранявана в графитни блокове.

Властите на щата Куинсланд обявиха днес, че ще изградят ТЕЦ-а на стойност 7 милиона австралийски долара (6.5 милиона щатски) и с мощност 10 мегавата, за да стане Клонкъри един от първите градове, които разчитат единствено на соларна енергия.

"Град Клонкъри отдавна държи рекорда за най-горещ ден, регистриран в Австралия - 53 градуса на сянка през 1889 г., затова смятам, че ще имаме успех", каза премиерът на Куинсланд Ана Блай, цитиран от австралийския клон на Асошиейтед прес.

Соларната топлоенергия се различава от фотогалваничните панели, които директно произвеждат енергия. Вместо тези панели 8000 огледала ще отразяват слънчевата светлина върху графитни блокове.

През блоковете ще преминава вода, за да се създаде пара, която ще генерира електричество чрез турбини. Топлината, съхранена в графита, произвежда пара дълго след залез слънце, което ще позволи на електрическите генератори да работят и през нощта.

Правителството на Куинсланд каза, че ТЕЦ-ът ще доставя около 30 милиона киловатчаса електричество на година, което е достатъчно за захранване на целия град. Очаква се съоръжението да заработи до началото на 2010 г.

Австралия и САЩ не са подписали протокола от Киото, който определя обвързващи цели за ограничаване на вредните емисии от развитите страни.

Австралийският министър-председател Джон Хауард казва, че всяко световно споразумение трябва да включва големи развиващи се страни като Китай и Индия, чийто икономически растеж е довел до рязко увеличаване на емисиите въглероден диоксид, считан за виновник за глобалното затопляне.

Австралийските вредни емисии са сред най-високите в света на човек от населението и правителството се опитва да се съсредоточи върху енергийната ефективност и технологиите за ограничаване на емисиите въглероден диоксид.