Австрия ще въведе граничен контрол по границата си с Италия, освен ако мигрантският поток през този коридор не бъде намален драстично. Това заяви австрийският външен министър Себастиян Курц в интервю.

Съседна Швейцария също изрази притеснения за бежанския наплив. Въпреки по-ранните уверения на италианския премиер Матео Ренци, че Рим не е изправен пред нов прилив от хора, Курц заяви, че Виена все още има притеснения.

„Погледнете към данните. Австрия прие 90 000 мигранти миналата година – близо един процент от населението – отнесено към италианското население, това би означавало над 600 000 души“, заяви Курц пред италиански медии.

Той също така отбеляза, че през 2015 г. в Италия са пристигнали 154 000 мигранти, но само 83 000 са подали молба за убежище, посочва БГНЕС.

Австрия иска да ограничи броя на бежанците на своя територия през тази година до 37 500 души. Виена предизвика притеснения в Рим миналата седмица, след като започна строителни дейности по прохода Бренер в Алпите, подготвяйки се за възможен нов прилив на мигранти от Италия.

Проходът е един от основните транспортни коридори между Северна и Южна Европа. “Ние сме наясно с историческата и транспортна важност на тази граница и самите ние не искаме да въвеждаме контрол“, посочи Курц по отношение на прохода и допълни, че „ако броят на нелегалните мигранти, пристигащи през Средиземно море, не намалее значително, то тогава ние ще сме принудени да въведем контрол на Бренер“.

В същото време Швейцария се присъедини към притесненията за бежанската криза, като посочи, че е готова да мобилизира до 2000 войници, ако мигрантите продължат да пристигат. Федералните власти заявиха, че са разгледали различни възможни сценарии, вариращи от 10 000 пристигащи за месец до 30 000 мигранти за няколко дни.

Вторият вариант със сигурност ще изисква намеса на армията, посочват от правителството. В изявлението се съобщава също, че министерството на отбраната е поставило на изчакване 2000 души от армията, в случай на подобен сценарий.

Миналата седмица от ведомството заявиха, че като се има предвид промяната на миграционните маршрути, „Швейцария може да се изправи през следващите седмици или месеци пред прилив на хора, търсещи закрила“.