Бъркани яйца за 13 долара, нощувка в хотел за 200 долара - Хаити е обхванат от инфлацията след земетресението на 12 януари. Храна, напитки, бензин се продават на рекордно високи цени, а спекулаторите потриват доволно ръце, предава Франс прес в репортаж.

В столицата Порт-о-Пренс пострадалите са лишени от всичко, дори от продукти от първа необходимост. Логичното следствие от това е, че тези, които са успели да съберат вода, храна или бензин и сега ги препродават, натрупват малки състояния."Преди земетресението имах няколко туби бензин. Сега го препродавам малко по малко за 400 гурди (местната валута - около 10 долара) за 4 литра. Никакви пазарлъци", казва местен жител на име Людовик. Това е двойно повече от обичайната цена. Бензиностанциите обаче постепенно възобновяват работа и тези амбулантни търговци намаляват.

При храната и напитките инфлацията е още по-страшна. Бутилка питейна вода, която преди земетресението струваше една гурда (2.5 цента), сега се продава за три. При газираните напитки положението е същото - преди струваха 10 гурди (25 цента), сега са 20. Цените на телефонните карти, цигарите и алкохола също са скочили повече от двойно. "Това очевидно са откраднати стоки от някой полуразрушен супермаркет. На всичко отгоре дори не са студени", оплаква се Корин и се отказва да купува от амбулантен търговец.

Ситуацията е същата в хотелите в Порт-о-Пренс, където от цял свят придойдоха десетки журналисти. С тази разлика, че в този случай хаитяните вече се пазарят не в гурди, а в долари. "Във вторник (преди земетресението) една нощувка струваше 70 долара. От сряда вече струва 200", казва пожелал анонимност управител на хотел в хаитянската столица. "Не обираме никого. Предлагаме услуга в град, където е станала рядко", оправдава се той. В град, където 90 процента от ресторантите и супермаркетите са изравнени със земята, приличното хранене е станало скъпоструващ лукс. Една порция спагети с доматен сос се предлага за 11 долара, едни бъркани яйца са 13 долара - това поставя Порт-о-Пренс, столицата на най-бедната страна в региона на двете Америки, на равнището на Мадрид или Рим.

"Хората на улицата нямат почти нищо за ядене. Хуманитарната помощ не идва. Нужни са много време и пари да се сдобием с тези хранителни продукти", изтъква хотелският готвач Морис.Инфлацията не е подминала и транспорта. Такси с шофьор за цял ден излиза 300 долара. Това е цяло състояние за страна, където средната дневна надница на работник е около 4 долара.

"Изкарвам много пари, но няма да е за дълго. До няколко дни светът ще е забравил за Хаити и ще трябва да се пести, защото практически всички хаитяни са останали без работа", отбелязва таксиметровият шофьор Фредерик Лени.

Президентът на САЩ Барак Обама отдели 15 000 долара от личните си средства за пострадалите от земетресението в Хаити, съобщи говорителят на Белия дом Джош Ърнест, цитиран от ИТАР-ТАСС. Чекът с тази сума е изпратен във фонда за набиране на средства за Хаити, ръководен от бившите президенти на САЩ Бил Клинтън и Джордж Буш.

В края на седмицата общата численост на американските военнослужещи в Хаити или на кораби при бреговете на тази страна, ще достигне 16 000 души. Това даде повод на левите президенти на Венецуела Уго Чавес и Боливия Ево Моралес да обвинят САЩ, че искат да завладеят Хаити.

Пристанището на столицата на Хаити Порт-о-Пренс, което пострада при земетресението от 12 януари, ще възобнови работата си утре, предаде Франс прес. "Ще отворим пристанището за търговски трафик в петък. Водихме проучвания цяла седмица, за да се уверим, че ще е възможно да се разтоварват стоки на пристанището, което може да се използва до 50 процента от капацитета си", заяви американският генерал Кен Кийн, който ръководи военните операции на САЩ в Хаити в помощ на пострадалите от земетресението, което е взело най-малко 75 000 жертви.

Достъпът до пристанището ще позволи да се облекчи трафикът на международното летище на Порт-о-Пренс, което разполага само с една писта и в момента поема цялата пристигаща международна помощ. "В идеалния случай бихме искали тук на пристанището да се разтоварват хуманитарните помощи и оборудване, а персоналът да пристига на летището", добави генерал Кийн.В момента пристанището работи с около 30 процента от капацитета си, но до три седмици отново ще работи с пълен капацитет, заяви американският генерал Майк Дейна, натоварен с логистичната част от хуманитарната операция.

Източник: БТА