Boeing: Китай ще има нужда от над 8 000 нови самолета до 2038 г.
От Boeing твърдят, че нарастващото търсене на самолети в Китай ще генерира бизнес за близо 3 трлн. долара в индустрията в следващите две десетилетия.
В най-новите си пазарни прогнози щатският самолетостроител прогнозира, че Китай скоро ще бъде най-големият авиационен пазар в света и ще има нужда от 8 090 нови самолета до 2038 г.
От Boeing смятат, че в рамките на десетилетие един на всеки петима пътници в самолетите ще бъде китаец.
По настоящите цени прогнозата на Boeing за необходимите самолети се равнява на 1.3 трлн. долара.
От компанията твърдят, че свързаните услуги за поддръжка на тези флотилии ще възлизат на дори още по-голяма сума от порядъка на 1.6 трлн. долара, което означава бизнес на стойност общо 3 трлн. долара.
Според Boeing пътникопотокът в границите на Китай се очаква да нараства с над 6% годишно до 2038 г., а средната класа в страната се очаква да се удвои в рамките на десетилетие.
Прогнозира се, че местните полети ще осигурят лъвския дял от ръста, но полетите към други точки на света също ще нараснат.
“Увеличаващата се средна класа, значителните инвестиции в инфраструктура и напредналите технологии, които правят самолетите по-добри и икономични, продължават да движат страхотното търсене на пътувания,” казва пред CNBC Randi Tinset, вицепрезидент по търговския маркетинг в Boeing.
Нуждите на Китай от нови самолети и подмяна на самолети в периода от сега до 2038 г., според анализаторите на Boeing, възлизат на 5 960 теснофюзелажни самолети (самолети с една пътека), 1 780 широкофюзелажни самолета, 230 товарни самолета и 120 регионални самолета.