Повечето пазари в Азия се съвзеха след сривовете от последните два дни. Причината бе изненадващото понижение на лихвите от страна на Федералния Резерв на САЩ, съобщи днес АП.

Въпреки това, анализаторите предупреждават, че търговията на фондовите борси ще продължи да бъде волатилна. Според тях можем да очакваме резки промени, тъй като много инвеститори гледат на спешната среща на ФЕД като на тревожен знак, за това че кредитната криза в САЩ явно се счита за доста сериозен проблем.

След силно дръпване в началото на търговията, по-късно през деня, на много борси в Азия покачванията се стопиха до по-скромни нива и много пазари приключиха на отрицателна територия.

В Япония индексът Nikkei 225 скочи с 3.4% в началото на деня, но повишението намаля на 1.7% в следобедните часове. В предишните две сесии индексът изгуби 9.3%.

Основният индекс в Австралия отбеляза покачване от 4.4% за пръв път след 12 поредни отрицателни сесии.

В Хонг Конг индексът Hang Seng (който за последните два дни изгуби 13.6%) скочи със 7.5 процента при отварянето на борсата, като по-късно повишението се установи на 5.3%.

Индийският Sensex добави 4.6% в ранната търговия, а по-късно през деня отстъпи съвсем малко.

В Сингапур и Тайланд имаше понижения, но те не бяха съществени като в предишните дни.

Припомняме, поради опасения от глобална рецесия, вчера Фед намали лихвите в САЩ с 0.75 базисни пункта, до 3.5%. Това е първата промяна на лихвите, приета на извънредно заседание от 2001 г. насам.

Във вторник Dow Jones се срина с повече от 450 пункта в началото на търговията, но успя да си възвърне по-голямата част от загубата по-късно през деня и затвори на 11.971.19 пункта, което е понижение от 128.11 пункта (1.1%).

Вчера фючърсите на Dow Jones загубиха 86 пункта І0.7%, до 11.865, а тези на Standard & Poor's 500 спаднаха с 12.8 пункта (1%), до 1.296.5 пункта.

След новината, в Хонг Конг, където основният индекс е загубил около 22% само от началото на 2008 г., акциите се покачиха до “задоволителни”, според анализаторите, нива.

Решението на Фед повлия и на долара. В Токио щатската валута се покачи до 106.90 йени за долар, което особено зарадва японските износители.

Въпреки това, анализаторите предупреждават, че само по себе си намалението на лихвите няма да реши проблемите в кредитния сектор и не може да гарантира стабилност на фондовите на пазари.