Бюджетният дефицит на САЩ ще достигне рекордните 482 млрд. долара през 2009 г. Демократите обвиняват за това президента Буш, неговата политика на намаляване на данъците и започналите войни, пише "Le journal de dimanche".

След ипотечната криза, общественото отношение към войната в Ирак и предизвикалите спорове промени в закона за разузнаването, Буш очевидно няма да остави добро впечатление при напускането на Белия дом.

Вашингтон трябва да си даде сметка: през 2000 г. САЩ разполагаше с бюджетен излишък, докато прогнозите за бюджетния дефицит за 2009 г. са за 482 млрд. долара. Всъщност Буш-син надмина рекорда, поставен от... баща му след първата война в Ирак през 1991 г.

Възползвайки се от състоянието на икономиката, което остави след себе си крайно икономичният Бил Клинтън, Буш заложи по време на първата си кампания на намаляването на данъците.

Оспорваният резултат след изборите през 2000 предизвика необходимостта новият тогава президент да затвърди популярността си. Но след 11 септември, войната в Ирак и ипотечната криза ситуацията обаче придоби нови нюанси.

Въпросът е сега накъде? Новата финансова година в САЩ, която ще започне през септември, трябва да бъде овладяна или от републиканеца Джон Маккейн, или от демократа Барак Обама. Затова и двамата засягат в кампанията си финансовата политика.

Очаквайки следващите избори Джим Нюсл, директор на Белия дом по бюджетните въпроси, разработва план за намаляване на бюджетния дефицит до 178 млрд. долара до 2010 г. и възстановяване на бюджетния излишък през 2012 г.

Към това трябва да се прибави и планът на Конгреса за спасяване на американския пазар на недвижими имоти, свързан с отпускане на помощ в размер на 300 млрд. долара. Ако секторът бъде възстановен, изключителната по своя характер инвестиция трябва да донесе сериозни печалби.

В този план обаче липсва едно звено: разходите за войните в Ирак и Афганистан. Според сенатор Кент Конрад, президент на бюджетната комисия към Сената, предвидената цифра от 482 млрд. долара може да се повиши с 80 млрд. Той припомня същевременно и ревизията на прогнозите за икономическия растеж на САЩ, които бяха намалени на 1.2% от 2.7%.

Въпреки това Белият дом продължава да вярва във възможността за достигане на икономически растеж от 3.5% през 2010 г. Нещо, което според повечето анализатори е утопия.