Предложението на чилийския президент Габриел Борик от миналата седмица да се наложи по-голям държавен контрол върху добива на литий в страната се очертава като най-новият пример за надигащия се национализъм по отношение на ресурсите, възприет от политическата левица в Латинска Америка.

Той обаче се оказва труден за прилагане на практика, акцентират в свой анализ от Reuters.

“Макар че предложението на бившия лидер на студентските протести за предоставяне на държавата на мажоритарен дял във всички бъдещи проекти за литий е изправено пред несигурен път в Конгреса, самото му представяне разтърси един от най-доходоносните подсектори на минната индустрия“, пишат от информационната агенция.

Натискът на 37-годишния Борик също така подчертава дългогодишното регионално напрежение между желанието на правителствата за контрол върху ценните суровини и бъдещите печалби и постоянната им нужда от капитал и ноу-хау от частния сектор.

"Това в Чили вероятно ще бъде най-значимият случай", казва Карлос Паскуал, високопоставен енергиен мениджър в IHS Markit, сравнявайки идеята на Борик с други подобни проекти за налагане на държавен контрол върху считани за ключови за по-екологичното бъдеще минерали. Още повече, че Чили има основна роля на световния пазар на метали като най-голям производител на мед и №2 в света по отношение на лития.

"На това се гледа като на възможност да се осигурят преки приходи за държавата, точно както много страни взеха решение да национализират петрола в една друга епоха", добавя експертът.

Чили национализира добива на основен за производството на батерии металСтраната има най-големите залежи от литий в света и е износител #2 след Австралия


Миналата година политическия съратник на Борик от левицата в Мексико, президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор, въведе мащабна национализация на лития в страната си, а по-късно нареди създаването на нова държавна литиева компания – LitioMx.

Лопес Обрадор, който неведнъж е подкрепял историческата национализация на петрола в страната през 1938 г., пише още Reuters, обосновава своята политика като нейно логично продължение. Той се позовава на злоупотреби в миналото от страна на „колониалните господари“ и по-новите корпоративни гиганти, като твърди, че само правителството може да предотврати експлоатацията и да осигури широко разпределение на ползите.

В цял свят национализацията на петролната индустрия се оказа привлекателно средство за печелене на ценни суровини и стимулиране на развитието, дори когато конкурентните пазари на суровини често се характеризират с по-голямо производство и иновации.

Илюстрирайки предизвикателствата пред започването на работа от нулата при добива на литий обаче, представител на мексиканската администрация е категоричен, че държавната компания няма да започне работа скоро.

"Но LitioMx би могла да управлява веригата за създаване на стойност, като внася литий", обяснява той пред Reuters.

Потърсен за коментар, говорител на мексиканското министерство на енергетиката подчертава, че LitioMx продължава да се фокусира върху намирането и добива на литий и макар че може да се обмисли бъдещ внос, "е твърде рано за това".

Не е изненадващо, че миннодобивните компании не са във възторг от етатисткия уклон на Лопес Обрадор и Борик, който подчертава, че според неговия план частните организации ще трябва да си партнират с все още несъздадения държавен производител, но само като миноритарни акционери.

"Смел залог е да искаш от инвеститор да предпочете несигурен брак с държавна компания и миноритарен дял, рискувайки капитал и технологии, за разлика от това просто да направи нещо сам", казва Армандо Ортега, който председателства изпълнителния комитет на Baramin, най-големия мексикански производител на барит - минерал, използван в петролните сондажи.

ЕС пред зелена дилема как да добива важни минерали без да унищожи природатаЕК се кани да позволи на минните проекти, определени като стратегически, да се възползват от двугодишни срокове за издаване на разрешителни


Ситуацията в Латинска Америка

Смята се, че Чили и съседните Боливия и Аржентина притежават повече от половината от добиваемия литий в света в необикновени солници, в които обикновено се използват изпарителни басейни за концентриране на метала, въпреки че се разработват и нови технологии.

Управляващите в Боливия социалисти също настояват държавата да поеме водещата роля при разкриването на огромните, но неизползвани запаси, въпреки че се разчита и на партньори като китайския гигант в производството на батерии CATL.

Перу, сила в минната индустрия, известна най-вече с медта, може би щеше да приложи подобен на Борика подход, за да подпомогне разработването на литий, ако бившият президент Педро Кастийо не беше свален от власт в края на миналата година, прогнозира още информационната агенция.

През 2021 г. той също обеща да национализира добива на ултралекия метал заедно с други минерали, включително мед, но по-късно смекчи позицията си, оставяйки обещанието неизпълнено.

Иван Мерино, който е министър на енергетиката и минното дело на Кастийо, коментира, че Перу засега наблюдава отстрани как тенденцията на ресурсен национализъм набира скорост.

"Това вече е почти обичайно", казва той. "Ще видим как се развие историята, но без да участваме в нея."

Шолц договори ключови енергийни споразумения с Южна АмерикаС тях той иска да насърчи енергийното сътрудничество и да осигури критични суровини за енергийния преход от Южна Америка


Нови възможности за Аржентина

Всички тези новини превръщат Аржентина в изключение от тенденцията и все по-вероятна латиноамериканска дестинация за нови частни инвестиции в добива на литий.

"Това е така не защото Аржентина прави това, което трябва да се направи, а по-скоро заради сътресенията в нашия район и рязкото нарастване на търсенето в света", казва Сантяго Дондо, бивш заместник-министър на минното дело на страната.

В Аржентина, която е четвъртият производител в света, вече са на път да бъдат пуснати в експлоатация множество проекти за добив на литий. В същото време четирите политически партии в основната опозиционна коалиция наскоро гласуват подкрепа за частното предприемачество като основен двигател на сектора преди изборите по-късно тази година.

Дондо отбелязва, че местният контрол върху минното дело в три ключови провинции в Северозападна Аржентина е успял да осуети всякакви стъпки за национализация на лития на национално ниво преди няколко години, което е повишило настроенията на инвеститорите.