Данъчните декларации на Тръмп осветиха съмнителни бизнес практики
Доналд Тръмп съобщи за големи бизнес загуби през последната си година в Белия дом, което позволи на милиардера да избегне плащането на данък върху доходите. Бившият президент е избегнал данъчните проверки през първите си две години на поста си, извършвани от Службата за вътрешни приходи. Разкритията дойдоха, след като демократите гласуваха във вторник данъчните декларации на Тръмп да бъдат огласени след четиригодишна съдебна битка, пише ВВС.
Говорител на Тръмп контрира, че решението е политически мотивирано. „Ако тази несправедливост може да се случи на президента Тръмп, тя може да се случи и на всички американци без причина“, категоричен е Стивън Чеунг, говорител на Trump Organization.
Доналд Тръмп, който от години налага имидж на успешен бизнесмен, стартира миналия месец третата си кандидатура за Белия дом. Демократите обаче се съмняват доколко бизнес практиките му са почтени.
Американските президенти по закон не са задължени да публикуват данъчните си декларации, но от десетилетия те го правят доброволно.
В опит да защити личните си финанси, Тръмп предизвика съдебна битка, която приключи миналия месец във Върховния съд.
Огласените документи за периода 2015-2020 г. показват, че Тръмп и съпругата му Мелания са успели да редуцират данъците върху доходите си, тъй като приходите от бизнеса на бившия президент рязко са намалели. От данъчните декларации става ясно, че единствено през 2018 и 2019 двойката е била на печалба. През 2018 г. те отчитат коригиран брутен доход от 24,3 млн. долара и плащат 1 млн. долара данък, а следващата година приходите им намаляват до 4,4 млн. долара, за които внасят 134 000 долара данъци.
През 2017 г. и 2020 г. семейство Тръмп отчита загуби и плаща само 750 долара данъци през първата година.
Комисия в Камарата на представителите на САЩ гласува в началото на седмицата данъчните декларации на Доналд Тръмп за шест години да бъдат осветени. Този ход слага край на почти четиригодишна съдебна битка на демократите за получаване на документите, която в крайна сметка беше решена от Върховния съд на САЩ миналия месец.