Наслаждавайте се на купона, докато не е свършил - в този дух прозвуча откриващото послание на тазгодишния Световен икономически форум в Давос.

Според проучване на PricewaterhouseCoopers, представено в началото на събитието и цитирано от Bloomberg, най-силните темпове на икономическия растеж в световен мащаб за последните седем години подклаждат рекордни нива на оптимизъм сред корпоративните мениджъри.

Няколко часа по-рано обаче Международният валутен фонд публикува своята икономическа прогноза, в която предупреждава, че рецесията може да е много по-близо от очакванията, въпреки че за тази и следващата година се очаква още по-силен ръст на глобалната икономика.

Именно тази еклектика от отпимизъм и предпазливост по всяка вероятност ще диктува тона на разговорите до края на седмицата, в която най-влиятелните личности от бизнеса и политиката ще се срещнат в швейцарския планински курорт.

Десет години след световната финансова криза рисковете, които попадат в центъра на дискусиите, могат да бъдат обобщени в три основни групи: потенциалния балон на финансовите пазари, лавинообразно нарастващия дълг в Китай и някои други държави, както и политическите "червени лампи" - от преговорите за брекзит до ситуацията около Северна Корея.

"В момента позитивният тренд на пазара е готов да прегази всеки, който има малко по-скептична визия. Инвеститорите станаха твърде самодоволни, но термитите вече са в основите на сградата и нощно време се чува как лека-полека ги изяждат", метафорично описва ситуацията президентът на Института за международни финанси Тим Адамс, който е един от делегатите на форума.

Нашествието на оптимистите

Със сигурност атмосферата на Световния икономически форум няма да е изцяло приятелска и обвита в розови облаци, защото Давос тази година ще събере на едно място американския президент Доналд Тръмп, френския му колега Еманюел Макрон и индийския премиер Нарендра Моди, заедно с мениджърите на някои от най-влиятелните компании в света. Едва ли те ще бъдат единодушни по всички важни теми от дневния ред.

От друга страна, тазгодишното издание на форума може да се приеме и като повод за радост. След няколко поредни години на мъчително бавен растеж, световната икономика най-сетне включи на по-висока предавка.

МВФ повиши прогнозата си за тази и следващата година с по 0.2 проценти пункта, като актуалните очаквания на институцията са за ръст на глобалния брутен вътрешен продукт с 3.9 на сто през 2018 и 2019 г. - най-високото равнище от 2011 г. насам. Само за миналата година БВП се е увеличил в 120 държави, които заедно формират над три-четвърти от световната икономика.

Данните се потвърждават и от проучването на PwC - 57% от анкетираните над 1300 корпоративни мениджъри имат позитивни очакавния за следващите 12 месеца. Делът на опитмистите е почти двоен спрямо предходното изследване от 2017 г., а нарастването на техния брой е най-силното, откакто консултантската компания започва да провежда анкетата през 2012 г.

"На фона на борсовата еуфория и прогнозите за ръст на БВП почти навсякъде по света, изобщо не е изненада, че изпълнителните директори са толкова оптимистично настроени", смята президентът на PricewaterhouseCoopers Боб Мориц.

Конкретно в Съединените американски щати оптимистично настроените бизнес лидери достигат дял от 59%. След изборната победа на Доналд Тръмп в края на 2016 г. техният брой се е удвоил. Притесненията им също са много по-различни от тези, които споделяха преди година-две.

В момента топ приоритет за повечето компании е задържането на талантите и търсенето на нови качествени кадри, докато преди година все още преобладаваха страховете от евентуална рецесия. Това показват данните от проучване на американската неправителствена бизнес организация The Conference Board, цитирани от Bloomberg.

Гласовете на разума

Въпреки това, на фона на целия този оптимизъм, не липсват и "гласовете на разума". Експертите на МВФ предупреждават, че световната икономика все още е обект на голяма доза несигурност, а правителствата би трябвало да използват "прозореца" на силния растеж, за да се подготвят за предстоящите трудни времена.

И докато данъчната реформа в САЩ може да даде още един икономически тласък в краткосрочен план, тя създава условия за раздуване на търговските и бюджетните дефицити в страната, което пък е предпоставка за бъдещи проблеми, се казва в доклада на институцията.

"Следващата рецесия може би е по-близо, отколкото си мислим. А арсеналът от оръжия, с които можем да й се противопоставим, е доста по-ограничен от този, с който разполагахме преди десет години", заяви икономическият съветник на МВФ Морис Обстфелд по време на пресконферениця в Давос в понеделник.

По думите му има няколко причини, които поставят под въпрос устойчивостта на настоящия позитивен бизнес цикъл. Пръвата от тях е свързана с факта, че развитите икономики вече наближават пика на своя потенциал. Растежът на двете водещи световни суперсили - САЩ и Китай - вероятно ще се забави в следващите няколко години.

Другият тревожен фактор се крие в данните на ООН, публикувани в началото на тази седмица. Те показват, че глобалните инвестиционни потоци са намалели с 16% през 2017 г., до малко над трилион и половина щатски долара.

В същото време от Международната организация по труда алармираха, че процесът на преквалификация и свиване на дела на т. нар. "уязвими професии" се е забавил и в следващите две години дори може да се очаква обръщане на тенденцията. Според организацията над 1.4 милиарда души по света са обект на подобна "нестабилна заетост", което прави 42% от цялата световна работна сила.

Всичко това, в крайна сметка, ще намери отражение и на финансовите пазари. "Като имаме предвид къде се намират цените на финансовите активи в момента, едва ли можем да очакваме кой зане каква възвръщаемост през следващите няколко години. По-скоро има вероятност да станем свидетели на доста сериозен натиск". Това заяви главният изпълнителен директор на Инвестиционния борд на Канадския държавен пенисонен фонд Марк Мачин в рамките на откриването на форума в Давос.

Засега неговата гледна точка очевидно не се споделя от повечето инвеститори, поне ако съдим по движението на борсовите индекси. Историята обаче показва, че мнението на мнозинството може да се променя изключително бързо.