Ако населението на Земята продължава да расте със същото темпо, а методите за производство на храна и предпочитанията на хората не се променят, до 2050 г. човечеството ще изпита остър недостиг на храна, според доклад, изготвен от Световния фонд за дивата природа (WWF).

Вече за целите на селското стопанство се използва 50% от земята, където е възможно да се насади растителност. В доклада се посочва, че за целите на производството на храна се отделят 25-30% от всички парникови газове, което води до изменение на климата.

В същото време 69% от използваните от човечеството водни ресурси се употребяват за селскостопански цели, докато прясната вода е само 3% от всичката вода на планетата.

"Наблюдава се развитие на техническите средства за лов, както и все по-нарастващ интерес на потребителите към морски дарове. На много места възстановяването на дивите популации вследствие на това е на практика невъзможно”, се посочва в доклада.

Според Организацията по прехрана и земеделие на ООН 31% от храната просто се изхвърля, припомня БГНЕС. Годишната загуба на храна, подходяща за прехрана на хората, се оценява на 1.3 млрд. тона.

В същото време 795 милиона души по света страдат от недохранване. Дори една четвърт от изхвърляната храна е достатъчна за изхранването на тези хора.