Доходите на американските домакинства са нараснали рекордно през 2015 г. - след години на стагнация. Това показва, че възстановяването от голямата рецесия вече се усеща и от обикновените граждани, пише Reuters.

Бюрото за преброяване на населението съобщи във вторник, че средният доход на домакинствата е нараснал с 5.2% миналата година, до 56 500 долара - най-големият растеж от 2007 г. насам, главно благодарение на солидното увеличаване на работните места. Това е най-високият скок от началото на воденето на статистика през 1968 г.

Труди Ренуик от Бюрото за преброяване на населението заяви, че растежът на средните доходи на домакинствата е удивителен. „Той се вижда при домакинствата от почти всички възрастови групи, както и при почти всички расови групи“, с изключение на азиатците, казва Ренуик.

Безпокойството за растежа на доходите съпътства президентските избори в САЩ и много американци са недоволни от икономиката, която постигаше единствено слаб растеж след рецесията от 2007 до 2009 г. Президентът Барак Обама определи данните като доказателство, че икономическата политика на администрацията му дава резултат, но допълни, че трябва да се направи повече, за да могат безработните американци да се върнат на работа.

Но републиканците, които се опитват да наложат собствен дневен ред за справяне с бедността, заявиха, че докладът не е повод за радост. Кевин Брейди отбеляза, че над 43 млн. американци живеят в бедност и нарече данните „още едно разочароващо потвърждение“ на проблемите на страната.

Въпреки че икономиката излезе от рецесията преди седем години, а борсите процъфтяват, милиони американци сякаш не бяха част от възстановяването. Досега средният доход оставаше под прага преди рецесията, но данните на Бюрото за преброяване на населението показват, че настъпва промяна.

Крис Кристофър от компанията IHS Global Insight съобщи, че очаква доходите да продължат да растат през 2017 г., благодарение на по-високата заетост и ниската инфлация. Безработицата намаля след пика си от 10% през октомври 2009 г., до 4.9% миналия месец.

С увеличаването на доходите броят на хората, живеещи в бедност, е намалял с 3.5 милиона души - до 43.1 милиона души миналата година. През 2015 г. бедността е намаляла до 13.5% спрямо 14.8% през 2014 г. Бедността продължава да спада, след като достигна 17-годишен връх през 2010 г. Последният спад е най-големият от 1999 г., съобщиха представители на Бюрото за преброяване на населението.

Други окуражаващи данни показват, че броят на американците без здравна застраховка е намалял до 29 млн. души миналата година спрямо 33 млн. души през 2014 г. Близо 91% от хората в САЩ имат здравна осигуровка спрямо 89.6% предишната година.

Жените, работещи на пълен ден, са увеличили доходите си миналата година, като средните им доходи са нараснали с 2.7%, до 40 742 долара. Средният доход на мъжете, работещи на пълен ден, също се е увеличил с 1.5%, до 51 212 долара. И при двата пола повишението на доходите е най-високото от 2009 г. насам. Малко е постигнато обаче за намаляването на неравенството на доходите на мъжете и жените.

Междувременно американското финансово министерство съобщи, че бюджетният дефицит през август е достигнал 107 млрд. долара - увеличение с 66% спрямо същия месец на миналата година.

През август 2015 г. дефицитът е възлизал на 64 млрд. долара. Приходите миналия месец са възлизали на 231 млрд. долара, което е увеличение с 10% спрямо август 2015 г., докато разходите са били на обща стойност 338 млрд. долара - повишение с 23% спрямо същия месец на предишната година.