Дубай се надява отново да започне да приема туристи от началото на месец юли, след като преди месец затвори границите си за почти всички пристигащи с цел да ограничи разпространението на коронавируса, предава Bloomberg.

Предвижда се отварянето да е постопенно, като местните власти уточняват, че то може да се отложи и за септеври, в зависимост от глобалните тенденции в развитието на пандемията.

"Много държави остават затворени и до голяма степен нещата зависят от двустранните преговори. Отварянето може да се случи през юли, а може и да е чак през септември. Ние трябва да сме готови да започнем да действаме и по-рано от очакваното", смята генералният директор на Дубайския департамент по туризма Хелал Ал Мари.

През последното десетилетие емирството вложи огромни усилия и средства, за да се превърне в една от водещите туристически и бизнес дестинации в Близкия изток. Луксозните хотели, плажовете и търговските центрове привличат милиони посетители всяка година.

Миналата седмица властите в Дубай обявиха, че ще разхлабят някои от най-строгите ограничителни мерки и ще позволят на част от търговските обекти отново да отворят врати.

До момента в емирството има регистрирани близо 11 000 случая на заразяване с COVID-19.

Миналата година Дубай бе посетен от 16.7 милиона туристи, според официалната статистика. Основната част от тях идват от Индия, Саудитска Арабия и Великобритания, като в последните няколко години значително се увеличава и броят на китайските туристи.

ОАЕ удвоява подкрепата за икономикатаБогатата петролна страна от Залива е обявила официално над 1500 случая на COVID-19 и 10 починали.


Според Хелал Ал Мари пандемията е свела туристическия поток буквално до "нулата", но той очаква индустрията да се възстанови сравнително бързо, като се фокусира много по-сериозно върху здравните мерки и хигиената. По думите му това ще означава и увеличаване на разходите за хотелите, ресторантите и останалите туристически обекти.

В Дубай правителството ще осигури подкрепа за сектора, намалявайки част от местните и държавните данъци за определен период от време.

Ал Мари обаче не смята, че е необходимо държавата да ограничава строителството на нови хотели, въпреки че в момента се наблюдава излишък от свободни стаи. По думите му бизнесът има достатъчно висока експертиза, за да прецени накъде да насочи своите инвестиции.